Tylioji e-komercijos auditorija #16

Taip pat Spotify strateginiai ėjimai, AppStore reklamos reikalai ir kita

Sveiki,

šią savaitę vyksta tikras didžiųjų technologijų bendrovių ketvirčio rezultatų skelbimo paradas. Kol kas viskas nuobodu - technologijų kompanijos turėjo dar vieną įspūdingą ketvirtį ir maudosi piniguose. Jei išlįs įdomių tendencijų, parašysiu apie tai kitą savaitę.

Šiandien grįžtu prie temos ar užtenka tik skaitmeninės rinkodaros norint auginti verslą. Taip pat kalbu apie Spotify ir Apple strateginius ėjimus. Dar 11 naujienų trumpai ir muzika. Viso 1413 žodžių arba 7 minutės skaitymo.

Didelis ačiū visiems mane parėmusiems ir šviežiausiai prisidėjusiam Gediminui. Šis palaikymas įkvepia. Jei ir jums mano kuriamas turinys atrodo vertingas, galite palaikyti Media X. Tai labai paprasta: tiesiog paspauskite mygtuką apačioje ir galėsite pasirinkti sumą, kuria norite prisidėti. Tai visiškai savanoriška, o Media X turinys yra nemokamas.

Palaikyk Media X

1. Tylioji e-komercijos auditorija

Kai 2016 m. JAV prezidento rinkimus laimėjo Donaldas Trumpas, jis sakė, kad už jį atėjo balsuoti tylioji dauguma, t.y. tie, kurie niekuomet nebalsuoja, nedalyvauja tyrimuose, nereiškia garsiai nuomonės, bet labai nori pokyčių. Galima diskutuoti ar tikrai taip buvo, bet istoriją mes žinome, o tylioji dauguma kaip terminas irgi prigijo.

Tylioji auditorija egzistuoja ir e-komercijoje ar skaitmeniniame versle, o jos nevertindami, mes prarandame labai daug. Būtent tokios mintys mane aplankė, kai prieš kelias savaites žiūrėjau Google Retail Academy webinarą apie tai kaip pandemija paveikė e-komerciją.

Niekad nepirkę internetu - svajonių auditorija

Google tyrėjas kartu su GfK atliko gerą Lenkijos e-komercijos rinkos apžvalgą ir atsakė į vieną svarbų klausimą: kiek žmonių pirmąkart nusipirko ką nors internetu per pandemiją? (Būtų labai įdomu tokius duomenis turėti ir apie Lietuvos rinką, bet nenustebčiau, jei pamokos ir tendencijos būtų panašios). E-komercijos vartotojų-naujokų Lenkijoje buvo 6,1%. Skaičius kaip skaičius, tačiau įdomiausia štai kas – tie 6% naujokų sugeneravo 17,7% viso e-komercijos augimo Lenkijoje. Darkart: 6% pirkėjų sugeneravo 18% augimo.

Lenkijos tyrimo skaičiai sako ir tai, kad tie, kurie jau pirko internetu tai darė ir toliau, jų intensyvumas padidėjo dėl karantino apribojimo, tačiau jis nebuvo toks ženklus. Kitaip tariant, didysis augimas gali ateiti iš tų, kurie iki šiol išvis neperka arba perka labai retai. Juos pasiekti sunku, tačiau pastangos atsiperka keleriopai.

Dauguma naujų pirkėjų atėjo iš kaimo vietovių, o dvi ryškios naujokų amžiaus grupės buvo 15-24 ir 65+. Įdomu būtų pamatyti kaip skiriasi pirmos ir antros amžiaus grupės pirkiniai, bet kaip rodo duomenys beveik visose rinkose - vyresnės auditorijos perkamoji galia dažniausiai būna gerokai didesnė nei paauglių ir jaunimo.

Duomenys iš įvairių pasaulio rinkų rodo ir tai, kad paprastai kaimiškų vietovių ir solidesnio amžiaus žmonės dažniau žiūri TV ir mažiau naudoja skaitmeninius kanalus nei mums atrodo. Ir štai tokia naujų pirkėjų grupė pasileidžia per internetines parduotuves ir kur jie perka? Plačiai nežinomuose internetiniuose būtikuose, kurie turi puikiai optimizuotą performance marketingą, ar gerai pažįstamų prekės ženklų parduotuvėse?

Allegro, lenkų Amazon, susirinko 59% visų pirmų pirkėjų. Tai istorija ir apie dydį, ir apie prekės ženklą. McKinsey savo tyrime yra rašę, kad prekės ženklai internete yra tarsi patikimumo inkarai ir internete jie svarbesni net nei offline.

Foto: Retail Academy CEE

Skaitmeninė rinkodara - tik dalis atsakymo

Kovo mėn. pradžioje rašiau, kad koncentracija tik į skaitmeninę rinkodarą ir pardavimus sėkmingai numarins prekės ženklą. Tam tikroje stadijoje ir performance marketingas gali užtikrinti augimą, tačiau apsiribojant tik juo, pamirštant visą rinkodaros paletę, jūs labai save apribojate.

Tekstas sukėlė daug diskusijų, ypač su skaitmeninės rinkodaros advokatais. Nemažai iš jų, kurie sutiko su mano teiginiais, vis tiek pabrėžė, kad skaitmeninę rinkodarą galima naudoti ne tik pardavimams, bet ir prekės ženklo kūrimui. Be abejo, tai yra tiesa.

Aš daugiausiai kalbėjau apie dabartinę madą - koncentraciją tik į Facebook ir Google reklamas. Bet ir kalbant apie didesnį paveikslą, lieku prie savo teiginio – naudoti tik skaitmeninę rinkodarą norint pasiekti vartotoją yra tas pats, kas:

Foto: mano pirmasis memas gyvenime

Tai sakau ne tik dėl Lenkijos rinkos rezultatų. Vartotojo elgesys yra geriausias indikatorius. Kantar tyrimo Media Day duomenimis Lietuvoje gyventojai internete praleidžia 4,3 val. Tad jei viską supaprastiname: dar 8 valandas jis miega ir lieka 12 valandų, kai vartotojas dar veikia kažką, kažkur. Koncentruojantis tik į skaitmeninę rinkodarą prarandama daugybė sąlyčio taškų, kurių metu galima formuoti patirtį su vartotoju.

Tyliąją e-komercijos auditoriją sudaro ne tik tie, kurie išvis (kol kas) neperka internetu, bet ir tie, kurie neleidžia viso savo laiko prie telefono ar kompiuterio ekrano (visi žmonės).

Grįžtant prie tyrimo apie Lenkiją, įdomu ir tai, kad dauguma pirmąkart perkančiųjų didžiąją pirkimo dalį padarė per pirmąją bangą 2020 m. pavasarį. Vėliau – antroje metų pusėje dauguma jų nebegrįžo prie online apsipirkimų.

Gali būti, kad jie pirko ilgalaikes prekes arba grįžo prie senų įpročių. Man labai patiko šitas grafikas, kaip perkančiųjų internetu skaičius koreliuoja su karantino apribojimų griežtumu. Bet kokiu atveju, susigrąžinus tuos pirmąkart pirkusius ir vėliau negrįžusius vartotojus galima gerokai paauginti savo verslą ir pardavimus.

Tyliąją auditoriją pasiekti yra sunku, tačiau išmokus kalbėti su ja, atsiveria naujos galimybės. Pastarųjų niekada neatrasi sukdamas pardavimų reklamą internete tai pačiai auditorijai.

Kokie sektoriai augins e-komerciją

Google webinare e-komercijos statusą ir prognozes skelbė ir Euromonitor International. Jų duomenimis, didįjį e-komercijos augimą nulėmė maisto ir drabužių sektoriai. Kiti du svarbūs sektoriai - elektroniniai įrenginiai ir media. Būtent šie keturi sektoriai labiausiai augins e-komerciją ir toliau iki 2025 m. Per šį laiką iš tradicinės mažmeninės prekybos į e-komerciją persikels 1.3 trilijono USD.

Jei reiktų prognozuoti – didžiąją dalį tų pinigų pasiims tie, kurie turi stiprius prekės ženklus, kurių rinkodaros strategijos bus plačios ir išmanios, bandančios atrakinti tyliąją daugumą. To nepadariusiems liks šio augimo graužtukai. Taip, graužtukai gali būti dideli, bet vis tiek - tik graužtukai.

2. Spotify didina greitį

Nuo šiandien Spotify muziką ir podkastus galima klausyti tiesiogiai neišeinant iš Facebooko. Tiesa, kol kas tai galima daryti 27 šalyse, bet dar ne Lietuvoje. Facebook ir Spotify žada, kad daugiau rinkų prie šio projekto bus prijungta per ateinančius kelis mėnesius. Geras co-sourcingo (strateginio bendradarbiavimo tarp skirtingų įmonių) pavyzdys.

Spotify turinys gros Facebooke, tačiau tai bus Spotify platformos pratęsimas, kuris net transliuos reklamas, kaip kad nemokamoje Spotify versijoje. Kitaip tariant, tai padidins Spotify pasiekiamumą. Facebookui gerai, kad tai leis žmones ilgiau išlaikyti savo platformoje.

Tačiau tai dar ne viskas iš Spotify pusės. Apple praėjusią savaitę paskelbė, kad leis kūrėjams monetizuoti podkastus, tačiau ims 30% komisinius pirmais metais, nuo antrų - 15%. Spotify šią savaitę paskelbė savo atsaką - galimybę kūrėjams taip pat tiesiogiai monetizuoti savo podkastus Spotify platformoje, tik neims visiškai jokio komisinio mokesčio.

Įdomu į šitą žingsnį pažiūrėti iš strateginės pusės. Apple didysis augimas turi ateiti iš prenumeratų, tad nenuostabu, kad jie net ir podkastų prenumeratas traktuoja kaip paprastą produktą ir už platinimą savo platformoje ima standartinį komisinį mokestį.

Spotify gilesnis ėjimas į podkastus yra noras pasididinti pelno maržą. Nuo visų surinktų pinigų už prenumeratas Spotify moka nuo perklausų skaičiaus priklausantį mokestį muzikos teisių turėtojams. Kuo daugiau Spotify prenumeratoriai klausys podkastų (už kurių perklausas Spotify nereikia mokėti kūrėjams), o ne muzikos, tuo daugiau pinigų liks švedų kompanijai.

3. Apple pradeda žaisti ir reklamos srityje

Apple iOS atnaujinimas 14.5, kuris klaus vartotojų ar jie nori būti sekami, jau eteryje. Savo tekste apie Apple vs. Facebook rašiau, kad šis Apple veiksmas yra ne tik altruistinių paskatų vedinas, bet ir noro stiprinti savo konkurencines pozicijas. Konkrečiai - reklamos galimybes tame pačiame AppStore. Štai ką rašiau tada:

Apple, apribodamas Facebook ir Google galimybes gauti iOS vartotojų duomenis, tuo pačiu pristatė ir Apple Ads Attribution, kuri reklamoms App Store (kurios valdomos per nuosavą Apple reklamos tinklą), duoda daugiau įrankių matuoti efektyvumą. Kitaip tariant, Apple mažindamas trečiųjų šalių reklamos patrauklumą, didina savo. Kompanija jau anksčiau nesėkmingai bandė paleisti savo reklamos tinklą. Dabar tai bus antras bandymas ir gali būti, kad šįkart Apple yra labiau pasiruošusi.

Dabar Apple didins reklamos pozicijų skaičių. Anksčiau jie siūlė reklamą AppStore tarp konkrečios paieškos rezultatų. Dabar atsiras dar viena pozicija - prie siūlomų aplikacijų, atsidarius paieškos langą.

Foto: 9to5mac.com

Reklama AppStore paieškoje iki šiol Apple generavo apie 1 mlrd. USD pajamų per metus. Dabar galima tikėtis, kad šios pajamos potencialiai ne tik padvigubės, bet išaugs ir dar daugiau, kai mobiliųjų aplikacijų kūrėjai, norėdami, kad juos atrastų, pradės daugiau biudžeto skirti AppStore.

Share

Trumpai

Kaip didžiosios technologijų bendrovės auga per įsigijimus (geros vizualizacijos)

Emily Ratajkowski sukeltas NFT autorinių teisių chaosas:

A post shared by @emrata

New York Times irgi pradės dirbti su naujienlaiškiais. Nenori paleisti savo žvaigždžių

Trys priežastys, kodėl Kinija smaugia savo pačios technologijų kompanijas

Kaip dirbtinis intelektas transformuoja draudimo industriją

Nuomonė: kodėl niekuomet nereikia užrakinti turinio už pinigus

Oskarų reitingai žemyn - reklamos kainos aukštyn: trūksta renginių su didele auditorija

E.knygos atspausdintų ant popieriaus dar nepasivijo

Platformose auga partnerių pardavimai: „Pigu“ ir „Varlės“ konkurencija

Kaip TikTok parenka kurios dainos taps virusinėmis

Onlyfans pajamos išaugo 553% iki 323 mln. EUR

Muzika

Anime stilius visuomet buvo populiarus, bet daugiausiai nišinis. Pastaruoju metu jis vis labiau tampa pagrindinės pop kultūros dalimi. To indikacija yra ir vis dažnėjantys anime stiliaus muzikiniai video. Palieku jus su vienomis populiariausių šiuolaikinių pop muzikos žvaigždžių The Weeknd ir Ariana Grande ir jų naujausiu kūriniu, kurio klipas yra sukurtas anime stiliumi. Iki!

Patiko? Palaikyk Media X