Socialiniai tinklai virsta kūrėjų paieškos platformomis #18

Taip pat pirmoji Prenumeratos ekonomikos rubrika

Sveiki,

šiame numeryje rasite komentarą apie atsirandančią tendenciją socialinėms platformoms virsti kūrėjų platformimis. Taip pat dvi naujienos apie TV: Telia kuria naują TV Lietuvoje, o pasaulyje auga reklama mokamoje interneto TV. Ir, kaip žadėjau praėjusią savaitę, startuoja nauja rubrika Prenumeratos ekonomika. Dar 10 naujienų trumpai ir muzika. Iš viso 1450 žodžiai arba 7 minutės skaitymo.

Taip pat, birželio mėn. 16-17 d. kviečiu į pirmuosius savo mokymus apie prenumeratos verslą - Prenumeratos akademija. Daugiau informacijos paspaudus mygtuką apačioje.

Prenumeratos akademija

Didelis ačiū visiems mane parėmusiems ir naujausiai - Gabrielei ir Aušrai. Šis palaikymas įkvepia. Jei ir jums mano kuriamas turinys atrodo vertingas, galite palaikyti Media X. Tai labai paprasta: tiesiog paspauskite mygtuką apačioje ir galėsite pasirinkti sumą, kuria norite prisidėti. Tai visiškai savanoriška, o Media X turinys yra nemokamas. Taip pat visi parėmusieji Media X gaus 20% nuolaidą mokymams - specialus kodas atkeliaus atskiru laišku.

Palaikyk Media X

Kodėl socialiniai tinklai virsta kūrėjų paieškos platformomis

Instagram ir TikTok pradės suvesti verslus su kūrėjais, Snapchate įmonės galės rasti papildytos realybės (AR) kūrėjus. Tai įdomios indikacijos, kur link juda platformos.

Iki šiol pagrindinis platformų tikslas buvo suteikti vartotojams geriausias galimybes atrasti jų aplinkos/jiems rūpimą turinį ir suteikti įrankius paprastai dalintis savo kuriamu megėjišku turiniu.

Žmonės prisijungdavo, nes norėdavo pažiūrėti ką veikia jų draugai ir kiti kūrėjai. Netrukus atsirado tie, kurie pradėjo kurti turinį specialiai vienoje ar kitoje platformoje norėdami ką nors papasakoti, būti plačiau išgirsti ir rinkti daugiau sekėjų.

Platformos iš pradžių į tokius kūrėjus kreipė mažai dėmesio. Vėliau po truputį pradėjo dalintis su jais pajamomis iš reklamos, nes kūrėjai pradėjo įgauti daugiau svorio ir buvo vartotojų pritraukimo magnetas. Snapchat ir TikTok turi kūrėjų skatinimo programas, Youtube ką tik paskelbė naują 100 mln. vertės programą kūrėjams.

Bet kiekvieno socialinio tinklo verslo modelis iš esmės buvo tas pats – jie iš reklamos užsakovų susirenka visus pinigus ir nedidele jų dalimi dalinasi su kūrėjais. Platformos pagrinde dirbo ties efektyvesniu reklamos personalizavimu ir čia buvo jų pagrindinis fokusas. Visa kita buvo tik mėsa, kuri sukuria vietą rodyti tikslinę reklamą.

Vykstant kūrėjų ekomonikos bumui ir matant, kad kūrėjai ieško galimybių tiesiogiai monetizuoti savo įtaką, pvz. pačią vertingiausio turinio dalį pradeda iškelti į tokias platformas kaip Patreon, socialiniai tinklai pradėjo virsti į kūrėjus orientuotomis platformomis.

Norėdamos išlaikyti kūrėjus, kad šie socialiniuose tinkluose matytų ne tik savo turinio sklaidos, bet ir monetizavimo galimybes, platformos pradėjo siūlyti daugiu monetizavimo įrankių, o dabar žengia dar toliau - padės kūrėjams būti atrastiems verslų. Tai – kelias į kūrėjų išlaikymą. Štai pažiūrėkite apačioje gerą inforgrafiką.

Grafikas: Axios

Dabartinis socialinių tinklų posūkis link kūrėjų platformų, kurios padeda verslams atrasti influencerius ar kitus kūrėjus, yra labai reikšmingas. Tai iš esmės kitas modelis, kūrėjams vietoj reklamos pajamų dalies leidžiantis pinigus gauti tiesiogiai. Socialiniai tinklai dabar patys pasiims tik dalį komisinio pavidalu. Tiesa, TikTok ir Snapchat sako, kad kol kas tai bus nemokama.

Kitas dalykas, kad atsirandant vis daugiau privatumo apribojimų (planas atsisakyti cookių, naujoji Apple privatumo politika), platformoms reikia save iš naujo aktualizuoti ir reklamos užsakovų akyse. Dabar atsiranda progą kvestionuoti reklamos efektyvumą konkrečioje platformoje.

Pasiūlymas verslui greitai surasti kūrėją, kuris pasiekia juos dominančia auditoriją ir gali kokybiškai kurti turinį, yra geras verslo išlaikymo platformoje būdas. Verslas nebesikankina ieškodamas kūrėjų. Dažniausiai verslai dirba su keliais influenceriais. Pastarieji dažniausiai yra labiau atsidavę vienai platformai. Padėti verslui atrasti influencerį savo platformoje reiškia verslą išlaikyti. Tuomet jau galima pasiūlyti ir daugiau reklamos galimybių.

Šis platformų planas yra galvos skausmas ir influencerių marketingo agentūroms, kurios iki šiol padėdavo verslams susirasti tinkamus influencerius. Net 75% Lietuvos marketingo specialistų pernai naudojo influencerius komunikacijoje. Iki šiol juos buvo galima pasiekti kreipiantis tiesiogiai arba per agentūras. Štai influenceriai.lt praėjusiais metais apyvarta augo 71% ir viršijo 1 mln. EUR.

Prekės ženklams, ypač didiesiems, influencerių įvaizdis yra svarbus ir tiesioginiai susitarimai tarp A lygio kūrėjų ir brandų bus pasiekti be platformų pagalbos ir čia agentūros ir toliau bus svarbios. Pati influenceriai.lt vadovė Laura Aleksandravičienė teigia, kad trumpalaikes partnerystes dar aktyviau keis ambasadorių programos bei didės klientų lūkesčiai nuomonės formuotojų reklamos kokybei.

Smulkesni projektai gali pereiti iš agentūrų į platformas - tam rinka yra milžiniška. Jei socialiniai tinklai sugebės išvystyti tokias pat efektyvias influencerių paieškos sistemas verslui, kaip reklamos nukreipimas, platformos dar atsirieks nemenką kąsnį nuo influencerių agentūrų pyrago ir ateityje.


Prenumeratos ekonomika

Prenumeratos verslai auga greičiau

Subscription Economy Index duomenimis, prenumeratos verslo modelį naudojantys verslai per pastaruosius 9 metus išaugo 6 kartus. 2020 m. indekse skaičiuojamos kompanijos vidutiniškai augo 11,6%, o produktus parduodančių kompanijų pajamos sumažėjo 1,6%.

Daugiausiai prenumeratorių turinti interneto žiniasklaida

Naujienų portalai vis dažniau pradeda taikyti prenumeratos modelį. Visgi mažuma žmonių yra pasiruošusi mokėti už naujienas internete. JAV šis skaičius yra apie 20% visuomenės.

Visual Capitalist pateikia puikų infografiką, sureitinguodamas daugiausiai prenumeratorių turinčius naujienų leidinius. New York Times yra ryškus lyderis. Čia skaičiai truputį senesni, o NY Times ką tik paskelbė naujausius ketvirčio rezultatus. Jie pridėjo 300 tūkst. naujų prenumeratorių - lėčiausias ketvirtis per metus. Tai nėra siurprizas, po pamišusių 2020 m. ir Trumpo pasitraukimo iš JAV prezidento posto, to galima buvo tikėtis.

Jau anksčiau esu rašęs, kad NY Times labai daug investuoja į šalutinius produktus, pvz. kryžiažodžius, receptus ir pan., kurie gerai konvertuoja naujus prenumeratorius. Pirmąjį šių metų ketvirtį tokių naujų prenumeratorių, kurie NY Times rinkose būtent dėl šių produktų buvo net 44%, įprastai šis skaičius būna apie 30% visų prenumeratorių. Labai neblogas pavyzdys, kaip augimo galimybių ieškome ne savo pagrindinėje veikloje.

Grįžtant prie daugiausiai prenumeratorių turinčių interneto leidinių, įdomu pamatyti, kad ketvirtoje vietoje yra specializuotas video žaidimų portalas Game Informer. Dar vienas ne “rimtų“ naujienų portalas esantis dešimtuke - apie sportą rašantis The Athletic. Beje, sklinda kalbos, kad pastarasis svarsto galimybę jungtis su tais pačiais New York Times.

Kitas svarbus dalykas, kad net 7 Top10 esantys leidiniai skaičiuoja daugiau, kaip 100 metų gyvavimo. Tai rodo, kelis dalykus. Visų pirma, kad žiniasklaida sugeba transformuotis. Antras dalykas, kad prekės ženklas ir pasitikėjimas yra svarbus, kai nori, kad žmonės tau pinigus mokėtų nuolat.

Kavos prenumeratos

Aš labai tikiuosi, kad kavos prenumeratos ateis ir į Lietuvą:

Trumpas patarimas

Naujo prenumeratoriaus įvedimo į paslaugą procesas (onboarding) yra esminis norint padidinti jo įsitraukimą ir taip paidinti jo išlaikymo galimybę.

Prenumeratos akademija


Reklama mokamose TV platformose jau pradeda erzinti

HBO turės pigesnę mokamos interneto TV versiją su reklamos intarpais nuo birželio. Peacock, Discovery+, Paramount+ tokias versijas jau turi. Jie taip pat konkuruoja su Youtube ir kitomis nemokamomis platformomis. Skaičiuojama, kad vien tik JAV interneto TV reklamos rinka išaugs nuo 8,11 mlrd. USD 2020 m. iki 11,36 mlrd. USD šiemet.

Jau esu rašęs, kad pigesnės mokamų interneto TV platformų versijos vis labiau populiarėja JAV, kur vartotojai turi daug skirtingų pasiūlymų ir mielai linkę mokėti mažiau, už tai skirdami dalį laiko reklamos peržiūrai.

Ir nors sveikas protas sakytų, kad interneto TV reklamą yra lengviau sekti nei tradicinės TV, reklamos užsakovai turi nemenką galvos skausmą. TV platformose reklamas galima pirkti tiesiogiai iš platformų, jose esančių aplikacijų ar trečiųjų šalių. Vartotojai skundžiasi, kad labai dažnai mato tas pačias reklamas, o užsakovai nėra tikri kiek kartų jų reklamos buvo peržiūrėtos, kaip dažnai jos rodomos ir kur. Iki Facebook ir Google suteikiamo tikslumo čia yra tolokai.

Jei TV turi TV metrus, netobulą, tačiau vienodą matavimo etaloną, tai interneto TV reklamoje tokio vieningo matavimo išvis nėra ir kol kas platformos nori, kad reklamos užsakovai tiesiog jomis pasitikėtų.  

Telia kurs naują TV produktą

Telia paskelbė ieškanti 20 naujų profesionalų, kurie padės vystyti naują TV produktą. Svarbiausia pranešimo žinutė praverianti uždangą yra čia:

Naujieji profesionalai prisijungs prie „Telia“ komandos, sukūrusios ir vystančios pirmąją išmaniąją IPTV televiziją Lietuvoje bei mobiliesiems ekranams skirtą „Telia Play“. Bendrovės tikslas – apjungti šiuos produktus, žmonėms pasiūlant geriausia, ką turi kiekvienas jų, ir dar daugiau – „Telia“ siunčia žinią ir unikalų turinį kuriantiems prodiuseriams – „mums įdomu, ką jūs turite“.

Labai natūralus žingsnis, nes buvo keista, kad išmanioji televizija ir Telia Play tarpusavyje nebendravo. Panašu, kad bendrovė pamačiusi kaip auga TV vartojimas ryžosi sutvarkyti šią dalį.

Įdomu ir tai, kad užsimenama apie originalaus turinio paiešką ir pirkimą. Telekomunikacijų bendrovės pasaulyje jau seniai tapusios ne tik medijos distribucijos kompanijomis, bet ir originalaus turinio platformomis. Nors Telia žinutė pakankamai aptaki, panašu, kad įmonė nori žengti į originalų turinį ir taip pritraukti daugiau vartotojų ir kitoms savo paslaugoms.

Share

Trumpai

Vinted pritraukė naujų investicijų. Vienragio vertė dabar siekia 3,5 mlrd. EUR, o čia Techncrunch apžvelgia naują finansavimo raundą

Verslo žinios pasiūlys video turinį, turi apie 10 tūkst. prenumeratorių

Kaip keitėsi uždarbis iš muzikos formato (infografikas)

Pasaulinė e-komercijos rinka pasiekė 26,7 mlrd. USD dydį

Netflix tyrinėja papildomas paslaugas - orientuotas į turinį susijusį su jų filmais ir serialais

Paulius Gritėnas. Ar žiniasklaida pasmerkta išnykti?

Clubhouse pagaliau ir Androide, kol kas tik JAV

Kaip knygų leidėjai naudoja technologijas, siekdami pritraukti jaunimą

TikTok testuoja įdarbinimo paslaugą skirtą Z kartai

Zynga rodo, kaip gali atrodyti žaidimų ir adtech industrijos po naujos Apple privatumo politikos

Muzika

Media X dar nei karto nesiūlė lietuviškos muzikos. Bet viskam būna pirmas kartas. Kasteto naujausias albumas (tiesa, jis jau pasirodė prieš kurį laiką) man atrodo nesulaukė pakankamai dėmesio. Nepamenu dar tokio žanro kaip albumas Žėručio gatvės byla, kur susipina muzika ir istorijos pasakojimas per 8 dainas (serijas). Iki!

Patiko? Palaikyk Media X