Pastebėtos tendencijos #21

Nebereikalingas media formatas, Login rekomendacijos, Apple pranašumas ir kita

Sveiki,

šis numeris - 1547 žodžiai arba 8 minutės skaitymo su muzikiniu kūriniu pabaigoje. Komentuoju, ką žiniasklaidai reiškia antrosios pasaulio raketės N. Osaka konfliktas su prestižinio Roland Garros turnyro organizatoriais, rekomenduoju pranešimus iš Login, dalinuosi naujienomis, kaip prabangos prekės ženklai pagaliau renkasi e-komerciją, kurioje srityje Apple lenkia konkurentus dešimtmečiu, kaip Amazon skaičiuoja vertę savo prenumeratoriams ir dar kitomis įdomybėmis.

Didelis ačiū visiems remiantiems Media X. Šis palaikymas įkvepia, na ir padeda padengti dalį įvairių naujienų prenumeratų:) Jei ir jums mano kuriamas turinys atrodo vertingas, galite palaikyti Media X. Tai labai paprasta: tiesiog paspauskite mygtuką apačioje ir galėsite pasirinkti sumą, kuria norite prisidėti.

Palaikyk Media X

Mano darbai/ Media/ Tech/ Prenumeratos/ E-komercija/ Kita

Mano darbai

Technologijų tendencijos medijose

Praėjusią savaitę kartu su Latvijos LMT, Tilde atstovais dalyvavau diskusijoje apie technologijų tendencijas medijose. Diskusiją apie dirbtinį intelektą, papildytą realybę, 5G ir medijas galite pamatyti čia. Tai buvo dalis pasiruošimo hakatonui MEDIAHACK, kuris prasideda šiandien vakare.

Prenumeratos verslo tendencijos ir galimybės

Kitą savaitę, birželio 8 d., apie prenumeratos verslo iškilimą kalbėsiu Lietuvos marketingo asociacijos LIMA renginyje Prenumeratos verslo modelis: tendencijos ir galimybės.

Kaip diegti ir vystyti prenumeratos modelį savo versle, plačiau ir giliau pasakosiu birželio 16-17 d. gyvuose mokymuose internetu. Media X rėmėjai gauna 20% nuolaidą (ji pasiekia atskiru laišku iš Buy Me a Coffee platformos, jei negavote ir norite - atsakykite į šį laišką).

Dviejų dalių mokymų metu visi dalyviai gaus informaciją apie prenumeratos verslo modelio esmines sudedamąsias dalis, susipažins su svarbiausiais metodais ir išmoks juos taikyti praktiškai. Po mokymų dalyviai turės žinių ir įrankių praktiškai įgyvendinti ir vystyti prenumeratos modelį savo įmonėje. Įdomu? Spauskite mygtuką apačioje.

Prenumeratos akademija

Mano darbai/ Media/ Tech/ Prenumeratos/ E-komercija/ Kita

Media

Ar socialinių tinklų amžiuje reikalingos spaudos konferencijos?

Net jei nesidomite tenisu, šią savaitę ten nutiko svarbus įvykis. Saugodama savo psichologinę sveikatą, antroji pasaulio raketė Naomi Osaka atsisakė dalyvauti privalomose prestižinio Roland Garros turnyro spaudos konferencijose. Organizatoriams pagrasinus ją išmesti iš turnyro, japonė pati pasitraukė.

Galima ilgai diskutuoti, kad rėmėjai ir transliacijų pirkėjai būtent ir apmoka milžiniškus turnyrų prizų fondus, bet pagrindinis šou variklis visgi yra sportininkai ir man labai patinka, kad N. Osaka visų pirma nusprendė teikti prioritetą savo sveikatai.

Skaitydamas jos viešą kreipimąsi Twitteryje pagalvojau, kad tai paskatins ne tik labai reikalingą diskusiją apie sportininkų psichologinę sveikatą, bet ir apie žiniasklaidos vaidmenį sporte.

Anksčiau tradicinė žiniasklaida buvo vienintelė galimybė sporto turnyrų rėmėjams gauti grąžą. Nuo tų laikų spaudos konferencijos tapo ne tik galimybe gauti info, bet ir turėti papildomą išėjimą, kuriame galėjai rodyti reklamą. Sportininkams tai taip pat buvo vienintelė galimybė parodyti save, nes net būnant antrąja pasaulio rakete tavo įtaka buvo vos įžiūrima.

Per pastaruosius metus viskas labai pasikeitė ir dauguma sporto žvaigždžių patys yra tapę platformomis socialiniuose tinkluose, kur turi milijonus sekėjų (N. Osaka Twitteryje turi 1 mln. sekėjų, Instagrame - 2.4 mln. sekėjų).

Sportininkų tapimas media kanalais atveria tolimesnes spaudos konferencijos formato, žiniasklaidos įtakos, turnyrų disrupcijos galimybes. Dabar spaudos konferencijų reikia pačiai žiniasklaidai ir organizatoriams, o ne sportininkams. Netgi rėmėjams nebereikia šio formato.

Šiemet jau buvo nevykęs elitinių futbolo klubų bandymas daryti uždarą lygą. Kol kas nepavyko, bet ateityje tokių bandymų turėtų būti ne vienas. Apie tai rašiau čia (4 komentaras).

Tenisas yra asmeninis ir labiau elitinis sportas, turintis mažiau centralizuotą valdymo sistemą. Man nesunku įsivaizduoti, kad žvaigždėms toliau auginant savo media įtaką ir galią, o turnyrų organizatoriams neatsižvelgiant į sportininkų pageidavimus, gali atsirasti naujų nepriklausomų turnyrų.

Jie vyktų pagal elitinių sportininkų norimas taisykles. Tokių turnyrų rėmėjai gautų viešinimą sportininkų asmeninėse socialinių tinklų paskyrose. Be abejo, atsirastų ir transliuotojai, kurie mielai sutiktų su jiems diktuojamomis sąlygomis, pvz. nedaryti jokių privalomų spaudos konferencijų.

Įsivaizduokite Instagram Grand Slam: transliacijos vyksta per Facebook Watch, žaidėjai dalinasi savo įspūdžiais ir komentarais per Instagram Stories, o WhatsAppe vyksta Nike remiamas specialus fanų susirašinėjimas su Naomi Osaka. Kaip skamba?

Lietuvos žiniasklaidos prenumeratorių skaičiai

15min iš didžiųjų žiniasklaidos portalų, turinčių mokamas prenumeratas, buvo paskutiniai, neatskleidę savo naujausių skaičių. Login konferencijos metu 15MAX turinio vadovas Paulius Paulaitis pravėrė uždangą - 15min turi 2400 mokančių prenumeratorių.

Per pirmuosius šių metų mėnesius 15MAX pagaliau parodė augimą. 2020 m. prenumeratų skaičius stagnavo ar netgi mažėjo. Dabar nuo sausio mėn. prenumeratorių skaičius išaugo daugiau kaip 5 kartus. Tai nulėmė aktyvesnis darbas su produktu, atsinaujinusi komunikacija.

Login pranešimų rekomendacijos

Buvo nemažai aktualių pranešimų, dar ne visus norimus spėjau peržiūrėti, bet dabar besidomintiems medijomis galiu parekomenduoti šiuos:

Jau minėtas Paulius Paulaitis, 15MAX vadovas, apie mokamą turinį internete. Justinas Docka, Go3 programų direktorius, pasakojo kaip lokalus turinys laimi prieš užsienio, todėl jų tikslas - vis labiau lokalizuoti turinį. Artūras Pečiulis, „Vinted“ media komandos vadovas, papasakojo, kodėl didžiausias Lietuvos startuolis didžiausią reklamos biudžeto dalį skiria televizijai, o Delfi vyr. redaktorė Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė pasakojo apie pagrindines žiniasklaidos tendencijas.

Share


Kodėl Europa nepagimdo konkurencingos video platformos?

JAV video turinio platformos pradėjo konsoliduotis ir kelia dar didesnę grėsmę Europos transliuotojams. Geras komentaras apie tai, kodėl mes Europoje neturime savo Netflix.

Esmė - Europos fragmentuota rinka, kurioje yra 11 000 (!) kanalų, pajamas gaunančių daugiausiai iš reklamos. Norint sėkmingai auginti video srautinimo (streaming) platformas - svarbu mastas. Būtent jis leidžia daug investuoti į turinį: kuo daugiau rinkų pasieki, tuo mažiau žiūrovų reikia kiekvienoje rinkoje, kad investicija atsipirktų.

Tuo tarpu, norėdamos, kad investicija atsipirktų, lokalizuotoms Europos platformoms reikia kad kiekvienas serialas jų namų rinkoje būtų hitas. Gaunasi uždaras ratas, kurį norint pralaužti, ilgą laikotarpį reikia milžiniškų investicijų.

Trumpai

Clubhouse naujienos. iPhone parsisiuntimai toliau mažėja, aplikacijos augimas Androide ateina iš Indijos:

Facebook mažins chroniškų fake news platintojų sklaidą. Instagram toks pat planas neveikė kovojant su dezinformacija apie vakcinas

Instagram svarsto pasiūlyti prenumeratas, NFT prekyvietę, galvoja ir apie kūrėjų skatinimo fondą

Didžiausias kino teatrų tinklas pasaulyje AMC tapo naujuoju akcijų memu

Amazon reklamos verslas dabar didesnis nei Pinterest, Snap, Twitter ir Hulu kartu sudėjus, o ir auga 1.7 karto sparčiau

Twitter paleidžia oro naujienų paslaugą, kuri yra tarsi demonstracinė naujų Twitter mokamų ir nemokamų galimybių versija

Kas yra zombių žiniasklaida ir kaip spręsti šią problemą

Mano darbai/ Media/ Tech/ Prenumeratos/ E-komercija/ Kita

Tech

Apple yra dešimtmečiu aplenkusi konkurentus išmaniųjų aksesuarų srityje

Apple toliau sėkmingai augina savo išmaniųjų aksesuarų (wearables) segmentą. Jų laikrodžiai ir ausinės generuoja tiek metinių pajamų, kad jei būtų atskira kompanija jau belstųsi į šimto didžiausių kompanijų sąrašą.

Ši lyderystė ir išmaniųjų aksesuarų ekspertizė yra labai svarbi ruošiantis ateities kovoms papildytos ir virtualios realybės lauke. AR sprendimams stilingi ir lengvi įrenginiai bus ypač svarbūs.

Apple dabar mankštinasi su laikrodžiais ir ką tik pristatė sprendimą Assistive Touch, kuris leidžia valdyti laikrodį prie jo neprisiliečiant. Paskaitykite, kaip Apple susikūrė tokį strateginį pranašumą.

Trumpai

Zoom toliau auga, pelningumas šauna į viršų, bet įspėjama apie augimo lėtėjimą

Google siekė apsunkinti vartotojams galimybę rasti privatumo nustatymus

Bitė plėtėsi, o pelnas mažėjo

Mano darbai/ Media/ Tech/ Prenumeratos/ E-komercija/ Kita

Prenumeratos ekonomika

Būsto remonto ir priežiūros prenumerata

Startuolis Super, kuris leidžia būsto savininkams prenumeruoti remonto ir taisymo darbus, gavo 50 mln. USD finansavimą. Tokios paslaugos poreikis atsirado dėl to, kad ne visiems žmonėms patinka daryti didesnius ar smulkesnius remonto darbus. Priklausomai nuo prenumeratos lygio, tu kiekvieną mėnesį gali gauti remonto darbų - nuo viryklės iki išmaniųjų asistentų. Brangiausia metinė prenumerata kainuoja 1400 USD.

Kaip Amazon skaičiuoja vertę prenumeratoriams?

Skelbdami paskutinio ketvirčio rezultatus Amazon rašė, kad jų Amazon Prime programos prenumeratoriai per metus platformoje išleidžia 3000 USD – dvigubai daugiau nei ne prenumeratoriai.

Prenumeratos verslo esmė – suteikti papildomą naudą vartotojui. Amazon tą naudą įvardina paprastai – laikas. Jie skaičiuoja, kad Prime turintis vartotojas sutaupo laiko, kurio vertė yra 630 USD. Štai ištrauka iš Jeff Bezos laiško akcininkams:

Customers complete 28% of purchases on Amazon in three minutes or less, and half of all purchases are finished in less than 15 minutes. Compare that to the typical shopping trip to a physical store – driving, parking, searching store aisles, waiting in the checkout line, finding your car, and driving home. Research suggests the typical physical store trip takes about an hour. If you assume that a typical Amazon purchase takes 15 minutes and that it saves you a couple of trips to a physical store a week, that’s more than 75 hours a year saved. That’s important. We’re all busy in the early 21st century.

So that we can get a dollar figure, let’s value the time savings at $10 per hour, which is conservative. Seventyfive hours multiplied by $10 an hour and subtracting the cost of Prime gives you value creation for each Prime member of about $630. We have 200 million Prime members, for a total in 2020 of $126 billion of value creation.

Kiekvienai įmonei dirbančiai su prenumerata labai svarbu ne tik abstrakčiai suvokti, kad dirbi kliento labui, bet ir sugebėti konkrečiai įvertinti suteikiamą naudą. Tuomet galima geriau matuoti vertę ir ją nuolat didinti.

Išmok kurti sėkmingą prenumeratų verslą - dalyvauk Prenumeratos akademijoje birželio 16-17 d.

Share

Mano darbai/ Media/ Tech/ Prenumeratos/ E-komercija/ Kita

E-komercija

Prabangos ženklai pagaliau jaukinasi e-komerciją

Prabangos ženklai visuomet buvo konservatyvūs ir į internetą ėjo lėčiau nei mūsų močiutės. Tačiau dabar mada keičiasi ir prabangos prekių kūrėjai investuoja milijardus, norėdami sukurti jų prekės ženklų vertas patirtis internete. Augantis Kinijos rinkos troškulys prabangos prekėms (McKinsey skaičiuoja, kad kinai iki 2025 m. leis 178 mlrd. USD prabangos prekėms) irgi prisideda prie prekės ženklų noro būti kuo labiau prieinamiems ir internete.

Trumpai

E-komercija sparčiai auga Baltijos šalyse - greičiausiai Latvijoje

Vis didesnį konkurencinį spaudimą patirianti maisto produktų pristatymo į namus lyderė Instacart atsilieka nuo savo planų automatizuoti sandėlius

Etsy nusipirko dėvėtų rūbų startuolį Depop

E. prekybos platforma „Zalando“ pradėjo veikti Lietuvoje 

Mano darbai/ Media/ Tech/ Prenumeratos/ E-komercija/ Kita

Muzika

Televizijos galia ir įtaką tam, ką mes veikiame internete:

Patiko? Palaikyk Media X

O palieku jus tiesiog su gera muzika, kuri niekuo nesusijusi su Eurovizija. Man labai patinkantis Moby praėjusią savaitę išleido savo senų dainų orkestrinių ir akustinių versijų albumą Reprise. Negaliu atsiklausyti naujai perdarytos Natural Blues versijos, įrašytos kartu su Gregory Porter ir Amythyst Kiah.