Media - sudėtingas verslas #19

Prenumeratų pasaulio naujienos ir kita

Sveiki,

Šią savaitę rašau apie nelengvą media verslą, kuo įsitikino vienas didžiausių JAV telekomunikacijų operatorių AT&T, šiemet atsikratęs jau antrosios media kompanijos – jiems priklausanti Time Warner atskiriama ir jungiama su Discovery.

Prenumeratos ekonomikos rubrikoje - kokių prenumeratų labiausiai geidžia vartotojai, apie Twitter planuojamą naują prenumeratos produktą. Taip pat dar 10 naujienų trumpai ir muzika. Viso 1613 žodžių arba 8 minutės skaitymo.


Ateinantį pirmadienį skaitau pranešimą Login konferencijoje. Kokius startuolius pernai vartotojai padarė madingais ir kokios tendencijos gali būti nepalankios po pandeminių metų?

Mano pranešimas anglų kalba vadinasi Startup Fashion Show and the Murder on the Catwalk, jo laikas 20:30. Tad siūlau beveik detektyvinį pirmadienio vakarą:)
Pranešimą bus galima žiūrėti nemokamai per Delfi ir 15min.

Taip pat, primenu, kad birželio 16-17 d. organizuoju mokymus apie prenumeratos verslą – Prenumeratos akademiją. Daugiau informacijos apie tai rasite Prenumeratos ekonomikos rubrikoje arba paspaudę mygtuką apačioje.

Prenumeratos akademija

Didelis ačiū visiems remiantiems Media X. Šis palaikymas įkvepia. Jei ir jums mano kuriamas turinys atrodo vertingas, galite palaikyti Media X. Tai labai paprasta: tiesiog paspauskite mygtuką apačioje ir galėsite pasirinkti sumą, kuria norite prisidėti. Tai visiškai savanoriška, o Media X turinys yra nemokamas. Visi parėmusieji gauna 20% nuolaidą Prenumeratos akademijos mokymams.

Palaikyk Media X


Media – sudėtingas verslas

Turinys yra karalius ir pastarąjį dešimtmetį ko gero nebuvo nei vienos rimtesnės į vartotojus orientuotos technologijų ar telekomunikacijų kompanijos, kuri nepagalvotų, kaip čia įžengti į media pasaulį. Praėjusią savaitę rašiau, kad ir Telia ruošiasi rimčiau susitvarkyti savo TV aplikaciją ir gal netgi galvoja apie originalų turinį.

O šią savaitę pasaulyje nutiko bomba – AT&T nusprendė atsikratyti Time Warner kompanija, kurią jie įsigijo vos prieš porą metų. Time Warner priklauso tokie prekės ženklai kaip HBO, Warner Bros., CNN ir kiti. Time Warner jungsis su Discovery ir taps viena didžiausių media kompanijų pasaulyje. AT&T bus didžiausias naujos kompanijos akcininkas, bet verslą valdys Discovery.

Iš vienos pusės tai vis intensyvėjančių video platformų karų rezultatas, iš kitos pusės – turinio verslas yra sudėtingesnis nei gali atrodyti.

AT&T jau šių metų pradžioje praktiškai už dyką atidavė DirectTV - kabelinę TV, kurią įsigijo dar 2015 m. Kitas telekomunikacijų operatorius Verizon neseniai atsikratė Yahoo. Kažkuomet svajojusios apie vertikalią integraciją ir būti daugiau nei tik kabeliais, atrodo, kad telekomunikacijų bendrovės atsisako savo planų.

Lietuvoje Telia galvoja apie turinį, Bitei priklauso Home3, TV3 televizija, kartu su Go3, tad pasaulinės tendencijos svarbios ir mūsų rinkoje.

Kodėl tai vyksta?

Telekomunikacijų bendrovės nusižiūrėjo vertikalią integraciją nuo technologijų kompanijų. Apple ir Amazon yra vertikalios integracijos etalonai ir pačios investuoja į turinį. Štai šią savaitę pasklido kalbos, kad Amazon svarsto įsigyti vieną iš didžiųjų Holivudo studijų MGM.

Media verslas žvelgiant iš išorės dažnai atrodo neefektyvus. Ne viena kompanija galvoja, kad optimizavus media verslą galima jį paversti super pelningu. Tačiau turinio kūrimas kainuoja labai brangiai ir dažnai, norint išlaikyti kokybę, yra mažiau galimybės išlaidų karpymui nei atrodo.

Kitą paaiškinimą, kodėl AT&T apkarto Time Warner įsigijimas, galima rasti Clay Christensen teorijoje, aprašytoje knygoje Inovatoriaus dilema. Paprastai didelės kompanijos, įsigijusios mažesnę, kuri nėra jų pagrindinio verslo dalis, turi problemų integruojant naujoką. Naujos įmonės generuojamos pajamos bendrame pyrage dažnai būna mažos ir motininei įmonei tokios įmonės specifika pradeda mažai rūpėti. Kai naujai įmonei prireikia investicijų, pagrindinė įmonė dažniausiai sunkiai randa motyvacijos tam skirti lėšų, nes... mažasis verslo segmentas neženkliai prisideda prie bendro pelno pyrago. C. Christensen tai rašė apie naujų inovatyvių kompanijų integracijas, bet tai galioja ir mūsų aptariamam atvejui.

AT&T įsigijo Time Warner dėl kelių priežasčių: norėjo konkuruoti su Netflix ir diferencijuotis nuo kitų telekomunikacijos tiekėjų – būti daugiau nei tik kabelis. Keistas įsivaizdavimas, kad gali konkuruoti su Netflix dėl to, kad turi kabelį. Tikroji konkurencija yra ne bėgiuose, o turinyje ir plačioje jo distribucijoje.

Vienas pagrindinių dalykų yra pati media verslo prigimtis. Tavo tikslas - kad turinys sklistų kuo plačiau nepriklausomai nuo technologijos. Galvodamas, kad savo turinį pririši prie kabelio ir dėl to žmonės rinksis kabelį, yra sunkiai tikėtina. Tuo pačiu tu apriboji ir media verslo galimybes augti.

Kai AT&T pamatė, kiek reikia investicijų norint konkuruoti su tuo pačiu Netflix, jiems pasidarė gaila. Juo labiau, kad pinigų labai prireikė ir spartesnei 5G tinklo plėtrai – svarbu investuoti dabar norint ateityje žertis pelnus. Staiga media verslas tapo didele našta, ypač, kai prasidėjo dideli video platformų karai ir reikėjo arba merkti rimtus pinigus, arba sukandus dantis paleisti.

Ar Netflix ir Disney turėtų sunerimti?

Ant popieriaus nauja įmonė atrodo įspūdingai ir viešai kalbama, kad dabar video platformų karuose atsirado dar vienas stiprus žaidėjas, kuris čia visiems sumaišys kortas. Tai bus trečia pagal prenumeratorių skaičių bendrovė, o šiemet pagal naujų prenumeratorių augimą nauja bendrovė netgi būtų antra. Naujos įmonės vadovas David Zaslavsky paminėjo ir įspūdingą skaičių, kuri nauja įmonė bendrai investuoja į turinį – 20 mlrd. USD. Net 4 mlrd. USD daugiau nei pastaraisiais metais investavo Netflix.

Grafikas: Antenna

Visgi nutylėta tai, kad absoliučiai didžioji dalis šių išlaidų yra investicijos į linijinių kanalų turinį, pvz. sporto teises, kurios yra labai brangios. Tai nėra tapatu su tuo, kas augina tokias video platformas kaip Netflix ar Disney+. Analitikai kalba, kad naujoji kompanija iš tikro labiau orientuota ne į video platformų konkurenciją, o į galimybę išsunkti paskutinį lašą iš besitraukiančio linijinės TV verslo. Tai, kad bendrovė sparčiau auginasi prenumeratorius JAV, tik rodo, kad Netflix šioje rinkoje jau yra beveik pasiekęs lubas.

Kitas dalykas, kad naujam dariniui priklausantis HBO Max, kuris realiai ir būtų stipriausias Netflix ir Disney+ konkurentas, jau turės antrą reorganizaciją per trumpą laikotarpį (pirmoji buvo 2018, kai Time Warner tapo AT&T dalimi).

Anksčiau HBO buvo kūrybiškumo etalonas ir koncentruodavosi į kokybę, o ne kiekybę. Kai juos nusipirko AT&T ir atnešė viziją konkuruoti su Netflix, HBO pradėjo kepti daugiau turinio ir prarado savo kūrybiškumo pranašumą.

Dabar kompanija vėl bus pasimetime, nes įmonių susijungimą dar turi patvirtinti JAV konkurencijos tarnyba. Akivaizdu, kad iki to laiko niekas nepriiminės svarbių sprendimų, kurių mirtinai reikia tokioje konkurencinėje aplinkoje, kokioje yra video platformos. Netflix ir Disney+ turėtų pasinaudoti tuo, kad jų vienas pagrindinių konkurentų bus surištomis rankomis.

Dar vienas svarbus dalykas, kad Time Warner ir Discovery susijungimas uždeda spaudimą kitoms mažoms platformoms, pvz. Paramount+ ir Peacock. Šios ir prieš tai buvo mažos, tai pastarasis susijungimas jas dar sumažino. Gali būti, kad dabartinė konkurencinė aplinka lems, kad bus ir daugiau susijungimų.

Kodėl technologijų kompanijos vis tiek galvoja apie turinį?

Apple ar Amazon vis tiek investuoja į turinį, o telekomunikacijų kompanijoms tas pats triukas nepavyksta. Kodėl? Jau rašiau, kad telekomunikacijų kompanijų bandymas padidinti savo kabelio patrauklumą turiniu, realiai neatneša tiek naudos, o media kompaniją dar ir apriboja.

Kalbant apie technologijų kompanijas, juos konkuruoja atvirame internete, visiškai nesvarbu, kaip tas internetas techniškai atkeliauja iki žmonių. Jų tikslas padaryti savo platformą patrauklia globaliai, todėl čia vertikali integracija turi prasmę.

Šioms platformoms turinys gali nebūti tiesioginis pelno generatorius, tačiau jis atlieka visai kitokią funkciją. Apple šią savaitę pateikė labai gerą to pavyzdį. Kompanija (tą patį, ką tik pasiūlė ir Amazon) paskelbė, kad Apple Music pasiūlys itin aukštos kokybės (lossless streaming) muzikos streaminimą prenumeratoriams be papildomo mokesčio. Jie taip pat pasiūlys ir erdvinį garsą (spatial audio) ir jo patirtį gaus tie, kurie ne tik prenumeruoja Apple Music, bet ir jos klausysis per naujausius Apple įrenginius: iPhone, iPad, Mac, Airpods. Nors esu audiofilas, mano ausys nėra tokios jautrios, kad man būtinai reikėtų super aukštos kokybės transliacijų, tačiau pats principas, kaip išnaudoti tam tikrą turinį sustiprinant ir savo produktų ar paslaugų pasiūlymą, yra pavyzdinis.

Kitas dalykas, kodėl big techas gali leisti sau tai, ko negali telekomunikacijų bendrovės, yra labai žemiškas – pinigai. Apple ir Amazon investicijos į turinį sudaro itin mažą jų biudžeto dalį. Telekomunikacijų bendrovių verslas reikalauja investicijų į tinklą, todėl laisvų pinigų pažaidimui su turiniu yra gerokai mažiau.

Bet kokiu atveju, kai investuoji į turinio įsigijimą ar kūrimą, svarbu žinoti kokia bus jo funkcija – ar jis tau padės pritraukti naujų klientų, ar padės išlaikyti esamus. Galų gale ar negalima tų pačių funkcijų atlikti efektyviau ir pigiau su kitais įrankiais.

Share

Prenumeratos ekonomika

1. Prenumeratos akademija – birželio 16-17 d.

Prenumeratos verslas užkariauja pasaulį:

 • 75% verslų, siūlančių savo produktus ir paslaugas tiesiogiai vartotojams, iki 2023 m. planuoja turėti prenumeratą

 • Prenumeratos klientai įmonėms atneša vidutiniškai daugiau pajamų nei vienkartiniai pirkėjai

 • Per pastarąjį dešimtmetį verslų, kurie turi prenumeratos pasiūlymą, vertė vidutiniškai išaugo 6 kartus.

Geras laikas išmokti šio verslo paslapčių. Mokymų metu kalbėsime apie šias temas:

 • Kuo ypatingas prenumeratos verslo modelis

 • Prenumeratos produkto ir jo vartotojo kelionės ypatumai

 • Verslo pasiruošimo prenumeratos modeliui vertinimas

 • Kokios organizacinės struktūros reikia sėkmingam prenumeratos modeliui

 • Prenumeratos pasiūlymas ir kainodara

 • Kaip pritraukti, įtraukti ir išlaikyti vartotojus

 • Svarbiausi prenumeratos rodikliai

 • Kaip nuolat tobulinti savo prenumeratos pasiūlymą

Dviejų dalių mokymų metu visi dalyviai gaus informaciją apie prenumeratos verslo modelio esmines sudedamąsias dalis, susipažins su svarbiausiais metodais ir išmoks juos taikyti praktiškai. Po mokymų dalyviai turės žinių ir įrankių praktiškai įgyvendinti ir vystyti prenumeratos modelį savo įmonėje. Įdomu? Spauskite mygtuką apačioje.

Prenumetratos akademija

2. Žmonėms labiausiai patinkančios prenumeratos

Duonos ir pramogų. Prenumeratos patvirtina šią seną tiesą. Vartotojai labiausiai domisi šiomis prenumeratų grupėmis.

Šaltinis: Zuora

3. Twitter galvoja pasiūlyti prenumeratos produktą

Po to, kai Twitter įsigijo naujienlaiškių platformą Revue, portalus be reklamos siūlančią paslaugą Scroll, buvo galima tikėtis, kad jie šias paslaugas bandys jungti ir siūlyti prenumeratą su tam tikromis Twitter funkcijomis.

Tačiau pirminė prenumeratos produkto versija yra keistoka. Už 2.99 USD per mėn. tu galėsi atšaukti išsiųstą tweetą ir naudotis savo mėgstamiausiu tweetų organizavimo įrankiu. Panašios paslaugos kitose platformose yra labiau higiena, o štai Twitter tai bandys monetizuoti. Labai keistas startas.

Trumpai

Clubhouse šią savaitę pagaliau siūlys Android aplikaciją visame pasaulyje. Pačiu laiku:

Grafikas: Sensor Tower

Facebook bėdos: kylą grėsmė, kad įmonė nebegalės persiųsti ES vartotojų duomenų į JAV

Google ir Shopify glaudžiau bendradarbiaus ir siūlys verslams patogesnių e-komercijos galimybių

E-sporto žaidėjai palieka industriją tampa žaidimų turinio kūrėjais

Naujienų finansavimo modelis - filantropija

Lietuviški LinkedIn influenceriai

Didžiausi pasaulio influenceriai

„Lietuvos ryto“ grupės metai: pajamos mažėjo, bet dirbta pelningai

5G ir koncertų ateitis

Arbatpinigiai socialiniuose tinkluose tampa norma:

Lentelė: theinformation.com

Patinka Media X? Palik arbatpinigių

Muzika

Kadangi ši savaitė yra Eurovizinė ir muzika bus iš ten. The Roop dainą visi moka mintinai ir aš tikiuosi, kad geltona banga užpils visus šeštadienio finale. Mūsiškiai labai geri šiemet. O aš jus palieku su savo mėgstamiausia visų laikų Eurovizine daina, kuri mano grojaraščiuose sukasi iki šiol. Iki!