Liūdna startuolio istorija #15

Clubhouse, Netflix, dirbtinis intelektas ir maištas futbole

Sveiki,

Šiandienos numeryje toliau stebiuosi Clubhouse, kalbu apie Netflix rezultatus ir ateitį, žiūriu, kaip didžiosios technologijų bendrovės investuoja į dirbtinį intelektą ir kaip medijų galia gali pakeisti netgi tokį klasikinį žaidimą kaip futbolas.

Taip pat 11 naujienų trumpai ir muzika. Viso 1780 žodžių arba 9 minutės skaitymo.

Ačiū visiems parėmusiems Media X. Jei ir jums mano kuriamas turinys atrodo vertingas, galite palaikyti Media X. Tai labai paprasta: tiesiog paspauskite mygtuką apačioje ir galėsite pasirinkti sumą, kuria norite prisidėti. Tai visiškai savanoriška, o Media X turinys yra nemokamas.

Palaikyk Media X turinį

1. Liūdna startuolio istorija

Šią savaitę Clubhouse uždarė naują investicijų raundą. Kalbama, kad dabar audio programėlės vertė yra 4 mlrd. USD. Atsidarau startuolių verčių sąrašą ir žiūriu, kaip Clubhouse atrodo kontekste.

4 mlrd. USD yra verti Niantic, Pokemon Go kūrėjai. Jų praėjusių metų pajamos - 1 mlrd. USD. Udemy, kuris 2020 m. turėjo 400 mln. USD pajamų, vertas 3,2 mlrd. USD. 4 mlrd. JAV dolerių yra vertas ir mums gerai pažįstamas Patreon, savo platformoje turintis daugiau kaip 200 tūkst. kūrėjų, kuriuos remia 6 mln. žmonių. Iki šiol Patreon kūrėjams yra padėjęs surinkti daugiau daugiau kaip 2 mlrd. JAV dolerių.

Ir štai čia ateina Clubhouse, negaunantys jokių pajamų, bet turintys 10 mln. mobiliosios programėlės parsisiuntimų, veikiantys tik iPhone (sakoma, kad Androide pradės veikti jau artimiausiu metu) ir pas juos svečiuose kažkada buvo apsilankęs Elonas Muskas ir Markas Zuckerbegas. Šachas ir matas! 4 mlrd.!

Sakoma, kad dabartiniame investiciniame klimate netgi tokie išprotėję startuolių vertinimai atrodo normaliai. Tai kodėl kalbu, kad ši Clubhouse istorija yra liūdna? Tam yra kelios priežastys.

Audio sprogimas

Pandemija ypatingai sustiprino audio. Clubhouse klonus pradėjo kurti daugybė socialinių tinklų nuo Twitter iki Discord. Būtent pastarojo audio kambaryje šią savaitę Facebook vadovas Markas Zuckerbergas kalbėjosi su nepriklausomu žurnalistu Casey Newtonu ir paskelbė, kad didžiausias socialinis tinklas daro rimtą statymą ant audio.

Foto: Soundbites, about.fb.com

Facebook CEO paskelbė, kad po kelių mėnesių JAV startuos Soundbites, leisiantys vartotojams kurti trumpus audio klipus ir praturtinti juos įvairiais garso efektais. Taip pat vėliau socialinis tinklas pradės siūlyti Clubhouse tipo pokalbius Facebook grupėse. Kitaip tariant, pastarasis produktas yra Clubhouse kopija tik iškart su milžiniška auditorija ir jau suformuotomis grupėmis pagal interesus. Planuojama, kad šie nauji produktai pasieks visus vartotojus dar šiemet.

Foto: audio kambariai grupėse, about.fb.com

Dar vienas įdomus dalykas. Anksčiau rašiau, kad Facebook, kovodamas prieš Apple, buria koaliciją su Spotify ir Shopify bei gali labiau integruoti jų paslaugas į Facebook. Tai nebuvo tik tuščios kalbos - Facebook paskelbė, kad drauge su Spotify daro “Project Boombox”.

Spotify podkastai bus integruoti tiesiai į Facebook, juos čia rasti bus lengviau, o klausytis galima net neišeinant iš socialinio tinklo.  Rašiau, kad didesnė integracija su Facebook naudinga Spotify, kovojant su tais pačiais Apple. Visgi, galvoju ar Spotify leisdamas taip giliai integruoti savo turinį į Facebook nepadarys sau meškos paslaugos. Bet tai jau kita tema, prie kurios gal grįšiu ateityje.

Foto: podkastai Facebooke, about.fb.com

Dar prisiminkime, kad Spotify neseniai nusipirko Locker Room – Clubhouse kopiją, skirtą sporto fanams. Švedų kompanija aplikacijos tematiką plės ir gali būti, kad Spotify LIVE pokalbius irgi bus lengviau rasti Facebooke.

Kitas įdomus dalykas, kad Facebook atsigręžė į kūrėjus. M. Zuckerbergas teigia:

We're really focused more on the creator side than the consumption side.

Jis nuėjo dar toliau ir pasakė, kad kūrėjams turi priklausyti jų sekėjų kontaktai ir auditorija. Tai yra rimtas pokytis, nes anksčiau Facebook nebuvo pagarsėjusi kaip kompanija, kuri dalinasi duomenimis su savo vartotojais. Bet kokiu atveju, jei šis pokytis iš tikro įvyks, mes ateityje savo Facebook sekėjus galėsim išeksportuoti ir įkelti pavyzdžiui į LinkedIn ar TikToką.

Clubhouse iškilimas siejamas su pandemija, tačiau tuo pačiu ji leido išaugti dideliam audio poreikiui. Socialinių tinklų industrijoje po Snap Stories formato jau seniai nebuvo kažkokio turinio ar formato inovacijos. Galbūt todėl live audio patraukė ir gigantų dėmesį, kurie nusprendė nelaukti, kaip seksis Clubhouse, o tiesiog kurti produktą patys. Clubhouse nebeliko augimo galimybės lango.

Didelis investuotojų spaudimas

Clubhouse aplikaciją labai agresyviai stumia rizikos kapitalo fonas Andreessen Horowitz, kuris investavo į kompaniją trijuose investiciniuose raunduose iš trijų. Tai demonstruoja stiprų tikėjimą.

Sklido kalbos, kad už 4 mlrd. USD Clubhouse prieš kurį laiką norėjo pirkti Twitteris. Gali būti, kad naujas investicijų raundas yra tiesiog labai agresyvus bandymas užkelti vertę, matant, kad investuotojai ir kampanijos svaigsta dėl audio ir pasitaikius pirkėjui parduoti šią aplikaciją.

Man atrodo, kad Clubhouse tiesiog tapo Andreessen Horowitz žaidimo įkaitais. Clubhouse galėtų būti puikus nišinis tinklas, tačiau su tokiomis investicijomis ir vertinimu ateina spaudimas super greitam augimui – arba tampi dideliu, arba eini namo. Startuolis nebeturi erdvės manevrui. Esant tokiai konkurencinei aplinkai – skardis labai arti. Dar siūlau paskaityti labai linksmą, o tuo pačiu ir lūdną, Clubhouse situacijos įvertinimą iš vieno Twitch įkūrėjų.

Gali būti, kad dėl Clubhouse klystu ir Andreessen Horowitz su Clubhouse pavarys taip, kaip ką tik pavarė su Coinbase. Jie anksti pradėjo žaisti su kriptovaliutomis ir investavo į kriptovaliutų keityklą. Ši praėjusią savaitę išėjo į biržą su labai geru pasirodymu.

Foto: theinformation.com

Andreessen Horowitz nuo šiol gali maudytis ne tik piniguose, bet ir badyti pirštu į visus netikėjusius. Taip gali nutikti ir su Clubhouse. Tuomet man teks pabrukti uodegą ir barstytis galvą pelenais. Visgi, manau, kad 4 mlrd. USD yra Clubhouse Everestas ir juos dar šiemet kas nors įsigys.

Žvelgiant į duomenis apačioje, man atrodo, kad Andreessen Horowitz dabar turėtų dirbti atsiraitoję rankoves ieškodami Clubhouse pirkėjo, kol susidomėjimas aplikacija visai nenuslūgo.

Man nuoširdžiai gaila Clubhouse įkūrėjų. Jiems lygtai gerai sukrito kortos, bet paaiškėjo, kad pokeris bus žaidžiamas ne prie mažų statymų stalų, kur gali klysti ir mokytis žaidimo subtilybių, o iškart prie didelių statymų stalo, kur iš visų pusių sėdi gerai įmitę rykliai ir kiekviena klaida labai brangi.

2. Sustojo Netflix augimas

Netflix paskelbė blogiausius ketvirčio rezultatus nuo 2013 m. Augimas buvo, tačiau jis buvo mažesnis nei tikėtasi. Netflix taip pat prognozuoja tik nežymų augimą ir šį ketvirtį.

Šalia prenumeratorių bėdų, kritikai bado į faktą, kad anksčiau Netflix nauji serialai sulaukdavo daugiau susidomėjimo iš vartotojų. Dabar tokia susidomėjimo dalis mažėja - nuo beveik 70% iki 50%. Šitas faktas ne toks baisus, nes konkurencija video platformų srityje yra milžiniška.

Prenumeratos yra tai, kas labai jaudina investuotojus, tad po ketvirčio rezultatų paskelbimo, Netflix akcijos iškart smuko 8%. Ar Netflix priėjo liepto galą?

Be abejo, tokiame klimate, kur augimas yra viskas, taip gali atrodyti. Visgi, Netflix jau yra brandi kompanija ir pagaliau ji ne tik turi daugiausiai prenumeratorių pasaulyje, bet ir yra pelninga.

Anksčiau rašiau, kad Netflix ARPU (vidutinės pajamos iš vartotojo) yra geriausias rinkoje, o konkurentai, pvz. HBO Max ar Disney+, turės nemenkai investuoti į tokią turinio biblioteką, kokią turi Netflix. Be to, konkurentai jau dabar spartesnio augimo siekia mažesnės kainos sąskaita, tad neaišku, kada šios paslaugos taps pelningos.

Video platformos yra labai skirtinguose savo vystymosi etapuose - dauguma galvos apie prenumeratorių auginimą, o Netflix, norint auginti verslą sparčiau, jau reikės galvoti apie plėtrą. Netflix neturi sporto. Gal tai galėtų atrakinti naujas augimo galimybes? Gal reikia keliauti į audio turinį? Tai, kad Netflix galėtų nusipirkti Spotify yra jau kokius 5 metus sklandanti idėja. Apžvalgininkai dar mato ir kitą scenarijų: Netflix gali tiesiog parsiduoti, pvz. Apple, kurie turi labai daug laisvų pinigų ir viduniškos kokybės video platformą Apple TV+.

Share

3. Didžiųjų technologinių kompanijų dirbtinio intelekto lenktynės

Anksčiau esu rašęs, kad didysis naujas didžiųjų technologinių kompanijų kovos laukas bus papildyta ir virtuali realybė. Tačiau, kad viskas būtų maksimaliai personalizuota, automatizuota ir kuruojama tokiu mastu kokio reikia – svarbiausia technologija yra dirbtinis intelektas. Big Tech laiko čia nešvaisto ir intensyviai perka įmones, kurios kuria DI sprendimus.

Nuo 2016 m. Apple, Facebook, Google, Microsoft drauge įsigijo 60 DI kompanijų, 25 jų – Apple. Šios investicijos pastariesiems reikalingos, norint sumažinti balso asistento Siri atotrūkį nuo Google Assitant ir Amazon Alexa. Tuo pačiu dalis įsigijimų gali būti skirti savaeigių automobilių vystymui, kur DI yra esmė. Vieša paslaptis, kad Apple galvoja žengti į savaieigių automobilių rinką.

4. Kaip media įtakoja tai, kas vyksta futbole

Man, kaip senam futbolo gerbėjui, šios savaitės naujiena, kad elitiniai Europos futbolo klubai nori kurti atskirą uždarą Europos Super Lygą, sukėlė daug susidomėjimo. Šį komentarą parašiau tada, kai iš naujos lygos dar nebuvo pasitraukę 6 Anglijos klubai, kas savaime sugriauna naujos lygos idėją.

Visgi, nepriklausomai nuo to ar nauja lyga atsiras ar ne, ateityje futbolo pasaulyje bus panašių įtampų ir štai kodėl. Net jei nesidomite futbolu, šitas didžiųjų klubų noras atsiskirti yra neblogas pavyzdys, ką gali medijos ir kaip jos keičia galią.

Iki televizijos futbolas buvo pakankamai lokalus reikalas. Atsiradus televizijai futbolo populiarumas augo, o įvairių futbolo klubų fanų pradėjo atsirasti visame pasaulyje. Dabar, manau, Kinijoje ar Indijoje yra daugiau Liverpool ar Manchester United fanų nei pačioje Anglijoje.

Futbolo rungtynių transliacijos visuomet buvo šventasis gralis, nes brangiai pardavus transliacijų teises, klubai gaudavo daugiau pinigų, kuriuos galėjo investuoti į geresnius žaidėjus, kurie padėdavo klubams laimėti taures, kas savaime pritraukia daugiau fanų.

Jei dauguma tavo fanų yra užsienio rinkose, norėdamas iš jų uždirbti, galvoji kaip juos pasiekti ir būtent tai tampa didžiųjų klubų motyvacija. Ne veltui sklandė kalbos, kad dalis naujosios lygos rungtynių vyktų ne klubų namų stadionuose, o Šanchajuje, Dubajuje, Niujorke.

Europos futbolo asociacija UEFA iš pagrindinio turnyro, kuriame ir rungiasi dauguma klubų maištininkų, transliacijų teisių uždirba 51% savo pajamų (2,37 mlrd. USD). Didžioji dalis susidomėjimo turnyru ateina būtent todėl, kad čia rungiasi stipriausi klubai. UEFA iki šiol dalindavo pinigus iš transliacijų ne tik stipriausiems klubams, bet ir visiems Europos klubams. Dabar didieji klubai nusprendė, kad jie norėtų, kad tie pinigai priklausytų tik jiems.

Nežinia kas bus toliau, bet medijos ir vartotojų pokyčiai tikrai vis labiau darys įtaką ir pačiam futbolo žaidimui. Štai Florentinas Perezas, turtingiausio pasaulio futbolo klubo Madrido „Real“ prezidentas, paleido tokią mintį:

Man asmeniškai nesinorėtų trumpesnių futbolo rungtynių, rezultato 11:17, tačiau futbolas dabar nebėra tik žaidimas, tai yra ir produktas. Todėl pokyčių turėtų būti.

Trumpai

Naujienų portalai, rašantys anglų kalba, jau turi daugiau kaip 100 mln. prenumeratorių pasaulyje

The Guardian per metus iš savanoriškos paramos surinko 9 mln. EUR

Amazon atidaro kirpyklą Londone: papildytos realybės (AR) pagalba bus galima pasižiūrėti kaip su pasirinkta spalva atrodytų dažyti plaukai

15min turi naują redaktorių - Vaidotą Beniušį

Lietuvos prekybos tinklai skaitmenizuojasi

Faktų tikrinimas: 56% melaginingų teiginių ne anglų kalba apie COVID-19, kuriuos įvertino faktų tikrintojai, nesulaukia jokios Facebook reakcijos

Inovatyviausios 2021 m. pasaulio kompanijos pagal Boston Consulting Group

Naujienų agentūra Reuters irgi renkasi prenumeratų kelią

TikTok paleis naujus reklamos formatus skirtus e-komercijai

Apple leis podkastų kūrėjams pasiūlyti mokamą prenumeratą, ims 30% komisinį

Naujas Apple atnaujinimas su žymiaja privatumo politika turėtų pasirodyti kitą savaitę

Muzika

Ką tik pasirodė įdomus albumas Lost Tapes of the 27 Club. Jame tik keturios dainos, bet užtai atlikėjai įspūdingi. Jimi Hendrix, The Doors, Nirvana ir Amy Winehouse. Visi šie atlikėjai mirė 27 metų amžiaus ir jau prieš kurį laiką, tačiau visos albumo dainos yra naujos.

Tai įmanoma dėl to, kad naujas dainas sukūrė dirbtinis intelektas: žodžius, muziką ir vokalą. Į albumą dainas padėjo suguldyti garso inžinierius, nes dirbtinis intelektas dar nėra toks pajėgus. Šis projektas skirtas atkreipti dėmesį į psichologinę sveikatą muzikantų tarpe. Palieku jus su dirbtinio intelekto kurta Amy Winehouse nauja daina „Man, I Know“ (neįtikėtinai keistas sakinys). Būtent ją vertintojai išrinko labiausiai pavykusia dirbtinio intelekto imitacija. Iki!

Patiko? Palaikyk Media X turinį