Įdarbink žvaigždę #17

Cameo ir Idooru, prenumeratos rubrikos anonsas ir kita

Sveiki,

Pradėsiu nuo trumpo anonso. Po beveik 4 mėn. gyvavimo jau kitą savaitę šiame naujienlaiškyje atsiras nauja nuolatinė rubrika - prenumeratos ekonomika. Neskaičiavau, bet jei reikėtų spėti, greičiausiai kiekviename naujienlaiškyje iki šiol buvo paminėta prenumeratos tema.

Štai Amazon ką tik paskelbė savo pirmojo šių metų ketvirčio kosminius rezultatus. Tiesiogiai iš savo prenumeratų Amazon uždirbo 7,6 mlrd. USD - apie 7% viso ketvirčio pajamų. Tačiau įdomu tai, kad Amazon Prime narystę turintys žmonės (jų yra apie 200 mln.) per metus Amazon platformoje išleidžia 3000 USD - dvigubai daugiau nei tie, kurie platformos prenumeratos neturi.

Šie skaičiai atitinka bendras tendencijas visose rinkose ir industrijose - prenumeruojantis klientas atneša gerokai daugiau vertės verslui nei vienkartinis ar atsitiktinis pirkėjas.

Dabar verslai labai nori tiesioginio santykio su klientu, todėl renkasi D2C (direct to consumer) modelį. Gartner prognozuoja, kad jau 2023 m. 75% D2C verslų siūlys vienokią ar kitokią prenumeratą.

Būtent todėl, kad pasaulis dabar juda nuo nuosavybės link vartojimo nuomos modelio, verta daugiau kalbėti apie prenumeratos ekonomiką. Rubrikoje bus daugiau naujienų, trumpų įžvalgų ir patarimų apie prenumeratos verslo modelį.

Bendrai naujienlaiškyje prenumeratos temos irgi nesumažės. Vien tik šiandien visuose trijuose komentaruose yra daugiau ar mažiau prenumeratos reikalų. Pirmoje temoje plačiau nagrinėju įžymybių sveikinimų platformų modelį – pasaulinę platformą Cameo ir lietuvišką Idooru. Antrame komentare kalbu apie Spotify bėdas dėl Joe Rogan, trečiame – apie neakivaizdinę Youtube ir Netflix kovą dėl mūsų akių. Na ir dar, aišku, truputį apie Clubhouse.

Dar 12 naujienų trumpai ir šįkart labai graži muzika. Viso 1774 žodžiai arba 9 min. skaitymo.

———————

Didelis ačiū visiems mane parėmusiems ir šviežiausiai prisidėjusiam Gyčiui. Šis palaikymas įkvepia. Jei ir jums mano kuriamas turinys atrodo vertingas, galite palaikyti Media X. Tai labai paprasta: tiesiog paspauskite mygtuką apačioje ir galėsite pasirinkti sumą, kuria norite prisidėti. Tai visiškai savanoriška, o Media X turinys yra nemokamas. 

Palaikyk Media X

1. Kaip platformos leidžia įdarbinti žvaigždes

Verslo žiniose perskaičiau, kad Lietuvoje per kelis mėn. buvo sukurtas startuolis Idooru – platforma, kuri siūlo žinomų žmonių personalizuotus sveikinimus už pinigus. Tokios platformos idėja išpopuliarėjo su Cameo, vienu labiausiai augusių startuolių kūrėjų ekonomikoje.

Jau kurį laiką galvojau apie šią platformą parašyti daugiau, o lietuviškos versijos atsiradimas tai ir paskatino padaryti. Mano pirmoji reakcija, sužinojus apie Cameo, buvo - kodėl tikros žvaigždės norėtų eikvoti savo laiką įrašinėdamos personalizuotus sveikinimus už kelis šimtus pinigų? Bet pradėkime nuo pradžių.

Kas tas Cameo?

Trumpas nukrypimas, jei neteko susidurti nei su viena iš šių platformų. Užėję į Cameo, susirandate norimą žvaigždę. Paliekate jai nurodymus, kam ir kokia proga skirtas sveikinimas/žinutė. Sumokate skelbiamą sumą už personalizuotą sveikinimą. Per 7 dienas video sveikinimas jums turėtų būti atsiųstas.

Foto: cameoblog.medium.com

Cameo dar siūlo galimybę už kelis Eurus nusiųsti žvaigždei asmeninę žinutę (garantijos, kad sulauksite atsakymo, nėra). Dar yra galimybė sudalyvauti live pokalbiuose su žvaigžde. Žinomi žmonės gali siūlyti prenumeratą už galimybę būti jų Cameo fanų klube ir gauti visokias emocines naudas. Idooru pasiūlymas kol kas kuklesnis, bet jie siūlo lokalius žinomus žmones, kurių nerasi Cameo.

Cameo pasinaudojo, pandemijos sukeltu poreikiu ir gavo 100 mln. USD pajamų. Tai buvo 4,5 karto didesnės pajamos nei 2019 m. Cameo ima 25% komisinį. Tad žvaigždėms išmokėjo 75 mln. USD. Tokį pat komisinį ima ir lietuviai Idooru, pradėję veikti balandžio mėn. ir dabar siūlantys 40 vietinių įžymybių sveikinimus.

Ką keičia Cameo?

Cameo užpildė nišą, kuri iki šiol buvo didelėse platformose – kūrėjai negalėjo tiesiogiai monetizuoti savo santykio su konkrečiais fanais. Dabar tai keičiasi, platformos suteikia fanams vis daugiau galimybių paremti norimus kūrėjus, o Cameo eina dar toliau – ji surenka žvaigždes, kurios nori būti įdarbintos.

Bet grįžtu prie klausimo - kodėl A ar B lygio žvaigždė norėtų būti įdarbinta kaip sveikinimų koncerte ir dar už pakankamai nedidelius pinigus? Tas pats klausimas iškilo ir Cameo įkūrėjams – pritraukti ryškiausias žvaigždes į platformą būtų sudėtinga, už nedidelius pinigus sunku būtų išlaikyti jas įsitraukusias, o didelė užsakymo kaina atbaidytų nuo platformos paprastus žmones.

Jie nusprendė savaip apibrėžti, kas yra žvaigždė. Socialinių tinklų amžiuje žvaigždės statusas gerokai devalvavosi ir keliasdešimt tūkstančių sekėjų turintis veikėjas jau laikomas žvaigždute. Būtent į tokias žvaigždes, globaliu mastu - mikroinfluencerius, visų pirma ir susifokusavo Cameo. Tie, kurie iš tiesų nėra žvaigždės, bet labai nori ir stengiasi. Taip jie patys atveda savo fanus į platformą, kurioje žmonės atranda ir kitus kūrėjus, kuriuos gali įdarbinti už vidutiniškai 50 EUR.

Man visuomet atrodė, kad tikros žvaigždės turi kainuoti brangiai, nes jos yra retos, jos turi būti sunkiau pasiekiamos ir tai kuria žvaigždės magiją. Cameo tą magiją sumažina įdarbindama žvaigždes sakyti keistus dalykus. Be to, žvaigždžių darbą galima reitinguoti, kaip paprastoje Uber platformoje. Būtent todėl sunkiai įsivaizduoju, kad Cameo atsirastų tikrų šiuolaikinių A ar net B lygio žvaigždžių.

Bet Cameo tai nebus problema, nes panašu, kad žemesnio lygio žvaigždžių noras prisidurti papildomai yra nemažas, o žmonėms tai labai patinka. Be to, čia yra ir žinomesnių vardų, pvz. serialų The Office ar Game of Thrones aktorių, tiesa ne pačių ryškiausių. Žmonėms smagu, o kuo daugiau tokio lygio žvaigždžių atsiras platformoje, tuo kainos darysis prieinamesnės.

Kitas dalykas yra buvusios A ar B lygio žvaigždės. Čia man atrodo turėtų būti Cameo aukso kasyklos. Jei atsidarysite platformą, galite rasti Wu Tang Clan ar Lily Allen, kuriuos aš laikau žvaigždėmis ir abiejų jų dainos yra mano Spotify grojaraščiuose. Tai, kad Lily Allen asmeninį sveikinimą gali gauti už 250 EUR, o Wu Tang Clan – už 400 EUR man atrodo daugiau nei geras pasiūlymas.

Buvusiems viršūnėje tai - gera proga kapitalizuoti savo šlovę. Ne veltui patys pelningiausi koncertai būna, kai į Lietuvą atveži prieš 10 ar daugiau metų buvusias garsias grupes.

Cameo pastebi, kad jų pasirinktas modelis auginti platformą su mažomis žvaigždutėmis pradeda pritraukti ir jau truputį garsesnius vardus. Tai dar turėtų įmesti porą malkų į besiplieskiantį židinį.

Ar lietuviška platforma – perspektyvi?

Dažniausiai įtariai žiūriu į vietinius didelių platformų klonus. Daugiausiai dėl rinkos dydžio: tai kas veikia globalioje rinkoje, dažnai neveiks Lietuvoje, nes tam tiesiog per mažai vartotojų. Visgi, žvaigždžių sveikinimo atveju, lokalumas netgi suteikia pranašumą prieš pasaulines platformas.

Foto: idooru.com puslapis

Dažnas lietuvis sveikinimų mieliau ieškos lietuviškoje platformoje. Be to, Cameo dar pakankamai šviežias, kad vietinės žvaigždės pačios jo neatrado ir nepasiūlė ten savo sveikinimų. Tad Idooru čia turi pranašumą iškart įkalbinėti žvaigždes prisijungti prie jų platformos.

Kitas rinkos dydžio nulemtas dalykas – žvaigždžių uždarbis. Lietuvoje keli šimtai eurų už 5 minučių darbą yra visai neblogas atlygis, net jei esi A lygoje. Tad Idooru gali gauti garsius vardus – vartotojų magnetus.

Sakyčiau, kad pasaulinio lygio žvaigždei ateiti į Cameo platformą, būtų tam tikra vertės devalvacija, tačiau net ryškiausios mūsų vietinės žvaigždės ir taip gyvena kažkur už kampo, tad tai, kad jos bus įdarbintos keliems gimtadienio sveikinimams, jų suvokiamos vertės nesumažins.

Prieš pradėdamas gilintis į šio verslo modelį buvau pakankamai skeptiškas, tačiau praleidęs daugiau laiko apie jį galvodamas, visai įtikėjau, kad jame yra milžiniškas potencialas. Ir taip, jei norite mane nudžiuginti, priimu asmeninius sveikinimus iš Lily Allen ar Wu Tang Clan. Arba galite tiesiog pavaišinti mane kava paspaudę mygtuką apačioje ir pasirinkę norimą sumą😊

Pavaišink mane kava

2. Visi nori medijų įtakos ir naudos, niekas nenori medijų atsakomybės

Spotify, kaip ir kiekviena technologijų bendrovė, dabar skelbianti pirmojo ketvirčio rezultatus, parodė puikų augimą. Švedų bendrovė sako, kad prenumeratų augimas ir didesnis vartotojų įsitraukimas yra nulemtas geresnio nei planuota podkasto „The Joe Rogan Experience“ pasirodymo.

Tas pats Joe Rogan neseniai pasakė, kad jo rekomendacija sveikiems dvidešimtmečiams būtų nesiskiepyti nuo COVID-19. Daniel Ek, Spotify vadovas, tokio savo didžiausio turto pareiškimo nekomentavo plačiau, apsiribodamas neutraliu pareiškimu, kad jie turi 8 mln. kūrėjų savo platformoje, kurie turi paklusti platformos taisyklėms. Kitaip tariant, Spotify išsitraukia Facebook, Youtube ir kitų platformų teiginį – mes esame technologijų, o ne media kompanija, todėl mums negalioja redakciniai sprendimai.

Visgi Joe Rogan, nėra tiesiog kūrėjas, jis yra didžiausias vardas podkastų arenoje ir jam Spotify sumokėjo 100 mln. USD, kad šis būtų ekskliuzyviai jų platformoje. Kitaip tariant, tu moki, kad kūrėjas darytų turinį tavo platformai. Tai jau yra redakcinis, o ne technologinis sprendimas. llgą laiką poza „mes esame technologijų kompanija, o ne media“ veikė, tačiau pasaulis pasikeitė ir neišvengiamai reguliacija ateis ir čia.

Spotify vis dažniau susidurs su moderavimo problema. Dabar jų platformoje yra 2,6 mln. podkastų. Šis formatas visuomet buvo nišinis ir audio turinį kūrė įvairaus plauko veikėjai. Spotify podkastai yra svarbūs ir augimui, ir geresnei pelno maržai. Bet greičiausiai ateis laikas, kai dalį pelno reikės skirti moderavimui.  

3. Kas yra didžiausia interneto TV pasaulyje?

Youtube yra didžiausia interneto TV pasaulyje pagal žiūrovų skaičių. Jei žiūrėsime į pajamas – ji čia tik antra. Netflix, gyvendamas iš prenumeratos, uždirba daugiau. Kol kas. Youtube pajamos iš reklamos auga labai sparčiai.

Jei augimo tempas išliks panašus, prognozuojama, kad jau šiemet Youtube susilygins su Netflix pajamomis vien tik iš reklamos (30 mlrd. USD). Čia net neskaičiuojant kol kas kuklių Youtube prenumeratos pajamų: Youtube TV turi 3 mln. prenumeratorių, o Youtube Music – 30 mln.

Labai įdomūs šių platformų su tokiais skirtingais verslo modeliais skirtingi keliai į sėkmę. Youtube bandys dar daugiau uždirbti išnaudojant savo pasiekiamumą ir po truputį auginant prenumeratas.

Tuo tarpu Netflix turi kitą pranašumą. Nors Netflix nebeatrodo toks patrauklus finansų analitikams, nes jo augimas gerokai suletėjo, Netflix pozicijos yra neįtikėtinai stiprios – iš esmės tai tampa komunaline paslauga, kurios žmonės nėra linkę atsisakyti.

Foto: Antenna

Nors kalbama, kad Netflix mokamo video turinio rinkos dalis mažėja (normalu augant konkurencijai), tačiau jų churnas (paslaugos atsisakymo lygis) yra itin žemas. Net sparčiai augant konkurencijai churno lygis per du metus išaugo vos 0,1% ir yra toliau žemiausias industrijoje (2,4% vs. 7% rinkos vidurkis). Prenumeratos modelyje ilgai liekantys vartotojai yra labai pelningi, o tai reiškia dideles Netflix pelno maržas.

4. Clubhouse vargai

Daug neprirašysiu. Bet:

Ir tuo tarpu Twitter padaro Clubhouse kloną Spaces prieinamu visiems vartotojams turintiems virš 600 sekėjų. Primenu, kad Clubhouse dar net nesugebėjo išeiti į Android.

O Spotify rimtai užsiims savo Clubhouse klonu.

Share Media X

Trumpai

Dar anksti daryti išvadas apie naujosios Apple privatumo politikos įtaką, bet pirmoji info tokia: kol kas tik 13% iPhone vartotojų sutiko, kad programėlės sektų jų veiksmus internete ir štai ką kalba mobiliosios reklamos industrijos atstovai

Kaip pandemija pakeitė straipsnių skaitymą

Didžiausių pasaulio redakcijų inovacijų pavyzdžiai

Legendinės foto parduodamas kaip NFT. Ši mergina dabar suaugusi ir šios foto NFT pardavė už 500 000 USD:

Netikėtas įvykis Lietuvos žiniasklaidos viršūnėje: pagal vidutinę dienos auditoriją lrytas.lt tapo antras į trečią poziciją išstumdamas 15min.lt

Daug influencerių sekėjų stebi juos patyliukais

Facebook toliau žengia į kūrėjų ekonomiką: Instagram reklamos užsakovams siūlys kūrėjus, kurie tinka pagal kliento norimą profilį

Twitter toliau eina link ilgesnio turinio: įsigijo Scroll, startuolį leidžiantį skaityti partnerių naujienų svetaines be reklamos

Prasidėjo Apple ir Epic ginčo svarstymas teisme: gera strateginė abiejų kompanijų argumentų analizė

Apie platformų reguliavimą jau galvojama ir Lietuvoje

Shopify padėjo sugeneruoti 307 mlrd. USD vertės savo e-parduotuvėms

Rekomendacija: Tech Filomats - naujienlaiškis apie Lietuvos startuolių sceną

Muzika

Šviesa tunelio gale. Po ilgo laiko, kai nevyko jokie koncertai pasaulyje, labai keista skaityti apie vakcinavimo skatinimui skirtą Vax Live, gyvą koncertą su tikrais klausytojais Los Andžele, ar apie legalų klubinį vakarėlį Liverpulyje, kuris yra eksperimento, skirto tikrinti, kaip COVID-19 virusas plinta dideliuose renginiuose, dalis. Ta proga palieku jums Vax Live koncertavusių Foo Fighters naują nuostabiai gražią dainą. Iki!

Patiko? Palaikyk Media X