Facebook aktyvėja kūrėjų ekonomikoje #22

Muzikos verslo atgimimas, D. Trumpo socialinio tinklo pabaiga, Delfi Plius pamokos ir kita

Sveiki,

šiandien 1532 žodžiai arba 8 minutės skaitymo apie muzikos verslo atgimimą, Facebook veiksmus kūrėjų ekonomikoje, konkurencijos tarp didžiųjų platformų trūkumą, Delfi Plius prenumeratos pamokas, kodėl didieji FMCG prekių ženklai perka D2C (direct-to-consumer) startuolius ir kiti komentarai.

Taip pat galite paklausyti mano interviu apie strategiją podkastui MR Hackers bei dar turite galimybę sudalyvauti kitą savaitę vykstančiuose mokymuose apie prenumeratos verslą.

O pabaigoje laukia muzika ir kvietimas palaikyti Media X kitaip.

Share

Mano darbai/ Media/ Tech/ Prenumeratos/ E-komercija/ Kita

Mano darbai

Prenumeratos verslo tendencijos ir galimybės

Kitą savaitę, birželio 16-17 d., savo gyvai vedamuose mokymuose internetu pasakosiu kaip diegti ir vystyti prenumeratos modelį savo versle. O šią savaitę apie tai dariau trumpą pranešimą Lietuvos Marketingo Asociacijos (LIMA) renginyje Prenumeratos verslo modelis: tendencijos ir galimybės. Jei esate LIMA narys, turėsite galimybę peržiūrėti viso renginio įrašą, o mano pranešimo skaidrės yra čia.

Dviejų dalių mokymų metu visi dalyviai gaus informaciją apie prenumeratos verslo modelio esmines sudedamąsias dalis, susipažins su svarbiausiais metodais ir išmoks juos taikyti praktiškai. Po mokymų dalyviai turės žinių ir įrankių praktiškai įgyvendinti ir vystyti prenumeratos modelį savo įmonėje. Įdomu? Spauskite mygtuką apačioje.

Media X rėmėjai gauna 20% nuolaidą (ji pasiekia atskiru laišku iš Buy Me a Coffee platformos). Jei negavote ir norite - atsakykite į šį laišką.

Prenumeratos akademija

Apie strategiją

Prieš kurį laiką turėjau gilų ir įdomų pokalbį apie strategiją podkaste MR Hackers. Čia plačiau kalbu apie savo naudojamą strategijos kūrimo ir tuo pačiu strateginės analizės metodą Playing To Win. O jei labiau patinka klausytis su video, įsijunkite Youtube.

Mano darbai/ Media/ Tech/ Prenumeratos/ E-komercija/ Kita

Media

Muzika vėl pradėjo dominti investuotojus

Muzika pastaruoju metu nebuvo labiausiai patraukli sritis investicijoms. Tačiau panašu, kad niūrūs laikai praeityje. Billas Ackmanas, vienas žymiausių dabartinių JAV investuotojų, planuoja pirkti 10% Universal Music akcijų. Kinų Tencent, WeChat socialinio tinklo savininkai, planuoja įsigyti 20% akcijų. Universal Music yra didžiausia muzikos įrašų kompanija pasaulyje ir verta 43 mlrd. USD. Visa tai tęsia platesnę pastarojo laikotarpio tendenciją - teisių į muzikos įrašus supirkimą.

Remiantis tyrimais, muzikos prenumerata vartotojams yra vienas geidžiamiausių prenumeratos produktų, nusileidžiantis tik video turinio prenumeratoms. O prenumeratos kaip žinia visuomet priverčia suklusti investuotojus. Spotify ir kitos muzikos prenumeratos platformos auga. Youtube skelbia, kad muzikos industrijai išmokėjo 4 mlrd. per pastaruosius metus.

Tačiau pasaulyje populiarėja ir TikTok, ir sporto namuose paslauga Peloton, kuriems muzika svarbi jų verslo formatui ir jie moka didžiulius pinigus už galimybę naudotis muzikinėmis bibliotekomis.

Donaldas Trumpas metė rašyti savo blogą

Oficialu: Media X naujienlaiškis yra gerokai ilgaamžiškesnis nei buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo blogas, kurį jo aplinka vadino socialiniu tinklu. Tinklaraštis buvo nutraukas po mažiau nei mėnesio. Sklinda kalbos, kad D. Trumpas buvo nepatenkintas skaitomumu. Ir štai čia yra pagrindinė pamoka, kad net jei tu esi tas, kurio kalbos gali sukelti sąmyšį, be geros distribucijos esi niekas. Teisė į laisvą žodį egzistuoja, o teisė į nemokamą žodžio distribuciją - ne (free speach, not free reach).

Foto: Tibor Janosi Mozes, Pixabay

Facebook viešai tampa žiniasklaida

Facebook planuoja paleisti mokamų naujienlaiškių paslaugą Bulletin, kuri konkuruos su Substack. Paslauga bus ne Facebook aplikacijoje, kad išvengti Apple ir Google parduotuvių mokesčių.

Be to, Bulletin naudotis galės ne bet kas, o tik Facebook samdomi rašytojai. Taip siekiama išvengti kontraversiškų temų, pvz. politikos. Jau pats faktas, kad tu atrenki ir samdai profesionalius rašytojus, kurie kuria turinį, tave paverčia media kompanija. Tai, kad Facebook yra ne tik platforma (kuo patogu būti), aišku buvo jau seniai. Dabar tai taps labiau formalizuota. O paprastai media kompanijoms reikalavimai turinio moderavimui yra gerokai griežtesni.

Tokių reguliacijų poreikis labai vėluoja, bet panašu, kad jos ateis. Keista, kad būdamas po padidinamuoju stiklu, Facebook priėmė tokį redakcinį sprendimą.

Trumpai

Instagram pakvietė influencerius į pirmąją mokyklą

Twitter paleido prenumeratos paslaugą Twitter Blue. Kituose socialiniuose tinkluose panašios funkcijos - nemokamos

Daugiau aiškumo, kaip veikia Instagram

Verslo komunikacija „Spotify“ ir „Snapchat“: ar sėkmė įmanoma Lietuvoje?

Kaip sukurti tvarų media verslą: Netflix ir knygynų pamokos

Mano darbai/ Media/ Tech/ Prenumeratos/ E-komercija/ Kita

Tech

Apple toliau lenda į Facebook teritoriją

Apple savo kasmetiniame renginyje vystytojams tarp gausybės naujienų pristatė ir tokias, kurios dar labiau suerzins Marką Zuckerbergą. Jau rudenį video skambučių paslauga Facetime bus prieinama ne tik Apple naudotojams, bet ir tiems, kurie naudojasi Android ar Windows. Apple didina prieinamumą.

iMessage žinučių siuntimo programėlė irgi tobulėja ir leis naudotojams patogiau dalintis nuotraukomis, nuorodomis, muzika. Kitaip tariant galėsi daryti tą patį, ką Facebooke ar Messenger aplikacijoje, tik su daugiau privatumo. Be to, Apple dar pasiūlė ir savo VPN paslaugą.

Nebus lengva iš sosto išmušti Facebook ar vartotojų inerciją, juolab, kad dauguma pasaulio naudojasi Android ar Windows. Bet siaučiant didesniam privatumo poreikiui, žingsnis savalaikis. Tai, kad Apple pradeda plėsti savo ekosistemą, irgi yra svarbus įvykis.

Facebook ir didina, ir mažina konkurenciją

Kol Apple pristatinėjo naujoves, Markas Zuckerbergas paskelbė, kad Facebook paleidžia naują paslaugą, kur kūrėjai galės tiesiogiai monetizuoti savo mokymus, o didžiausias pasaulio socialinis tinklas iki 2023 m. neims jokio komisinio mokesčio. Ne taip, kaip Apple ar Google, su savo 30% komisiniais programėlių parduotuvėse. Būtent tai ir parodė Facebook - kiek kūrėjai teoriškai būna priversti atiduoti dviem gigantams.

Twitter avatar for @pkafkaPeter Kafka @pkafka
Very much not a coincidence that Mark Zuckerberg announce plans to charge creators less than Apple’s 30% on WWDC day
facebook.com/zuck/posts/101… along with a helpful theoretical dashboard showing how much the Apple tax costs creators: ImageImage

Konkurencijos tarp didžiųjų platformų labai reikia. Jomis besinaudojantys verslai gautų geresnes sąlygas, gal net vartotojai išloštų dar daugiau, pvz. privatumo.

Tačiau yra ir kita pusė. Kūrėjų ekonomikos startuoliai, tokie kaip Patreon ar Substack jau ima gerokai mažesnį komisinį mokestį. Didžiosios platformos nusprendžia tą pačią paslaugą pasiūlyti nemokamai.

Ši situacija tik parodo didžiųjų platformų skirtingumą nuo tradicinių verslų. Big Tech ne tik turi labai gilias kišenes. Didžiosioms platformoms paleisti naujas paslaugas kūrėjams ir neimti jokio mokesčio beveik nieko nekainuoja, o tinklo efektai tokie efektyvūs, kad kūrėjai bus linkę rinktis didžiąsias platformas. Konkurencija platformų versle visiškai kitokia.

Trumpajame laikotarpyje tai yra vienareikšmiškai naudinga kūrėjams, tačiau ilgajame - atsiranda viena dominuojanti platforma, nuo kurios priklauso kūrėjai. Tuomet platforma vėl gali pateikti tokias sąlygas, kokios tik jai naudingos.

Vartotojams daugiau konkurencijos internete irgi būtų naudinga. Dominuojantys žaidėjai nesikuklina papiktnaudžiauti duomenimis, o būdami dideliais, apsunkina naujų verslų sėkmės tikimybę. Tai reiškia, kad tam tikros inovacijos vartotojus gali pasiekti vėliau.

Elono Musko Starlink kuriasi Lietuvoje

Tai puikia žinia, svarbu, kad E. Muskas neprapiltų verslo žaisdamas su kriptovaliutomis. Starlink pasirinko Lietuvą tikrai ne dėl to, kad čia norėtų tiekti internetą. Mūsų rinka jiems juokingai maža, be to mūsų šalyje interneto skverbtis yra puiki. Starlink palydovinio interneto sprendimas aktualus didelėms teritorijoms, kur išvedžioti interneto laidus yra labai brangu. Žinoma, technologijos pinga ir gal kada nors tai bus tam tikra alternatyva kitiems interneto tiekimo būdams, tačiau tai yra trečiaeilis dalykas. Svarbiausia, kad mūsų šalis yra matoma kaip ta, kurioje galima kurti tokios aukštos pridėtinės vertės produktus.

Trumpai

Google Prancūzijoje gavo 270 mln. baudą dėl piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi reklamos rinkoje. Google tiek uždirba per 13 val. Sėkmingų tolimesnių pažeidimų!

Nuomonė: Apple neigdamas, kad ir programėlių kūrėjai kuria vertę AppStore, įžeidžia vystytojus

Microsoft pristatys naujuosius Windows birželio 24 d.

Microsoft Bing truputį pacenzūravo

Share

Mano darbai/ Media/ Tech/ Prenumeratos/ E-komercija/ Kita

Prenumeratos

Prenumeruojamas privatumas

Apie Apple fokusą į privatumą rašiau ne kartą, esu minėjęs ir Neeva - startuolį, kuris nori padaryti prenumeruojamą paieškos variklį, siekiant apsaugoti žmonių privatumą. Scott Galloway su Kara Swisher viename paskutinių savo podkastų Pivot aptarė seniai išryškėjusias tendencijas internete (čia tekstinė interviu versija). Pirmoji - mokėti reguliariai ir taip apsaugoti privatumą, antroji - paaukoti privatumą už pigesnes ar nemokamas paslaugas.

Didžioji žmonių dalis rinksis pastarąsias, tačiau prenumeratos yra auksinis verslas ir tam nereikia turėti didžiosios rinkos dalies, norint turėti sėkmingą verslą. Štai Google priklauso net 93% pasaulio paieškos rinkos, kurios vertė - 160 mlrd. USD. Jei Neeva paimtų su prenumeratomis 10% šios rinkos - tai būtų kasmetinės 16 mlrd. USD pajamos.

Foto: Darwin Laganzon, Pixabay

Delfi Plius pamokos

LIMA renginyje apie prenumeratas Delfi rinkodaros vadovas Irmanas Matilionis padarė gerą ir atvirą pranešimą, kaip jiems sekėsi vystyti Delfi Plius. Turint galimybę labai rekomenduoju perklausyti ir Irmanto pranešimą, ir visą renginį bendrai, tačiau pasidalinsiu keliomis įstrigusiomis praktinėmis pamokomis.

Modelis, kur siūloma įsigyti prenumeratą, o tuomet tu gauni kažkokią dovaną kaip priedą - neveikia. Delfi Plius darė tokį bandymą ir nepamatė jokio efekto. Pagrindinis produktas, šiuo atveju - turinys, yra pats svarbiausias prenumeratų variklis.

Kita gera pamoka, kad tai, kas veikia kitam, nebūtinai veiks pas tave. New York Times prenumeratas labai sėkmingai augina kryžiažodžiai. Delfi Plius tai bandė ir dar anksčiau Media X naujienlaiškyje rašiau, kad pasiteisinus šiam eksperimentui, matyčiau galimybę, kad Delfi nuspręstų įsigyti Oho kryžiažodžius. Nebus to, nes Delfi Plius eksperimentas parodė, kad vartotojų toks mokamas turinys nedomina. Puiki pamoka, kad kiekviena prenumeratos situacija unikali, ir kiekvienas verslas turi nuolat testuoti ir atrasti savo receptą.

Būtent apie tai, kaip sistemingai kurti laimėti galintį prenumeratos verslą, jau kitą savaitę darau pirmuosius Prenumeratos akademijos mokymus. Jei norite sužinoti, kaip kurti ateities verslą - prisijunkite birželio 16-17 d. dviem įdomiems rytams. Paskutinės dienos įsigyti bilietus.

Prenumeratos akademija

Mano darbai/ Media/ Tech/ Prenumeratos/ E-komercija/ Kita

E-komercija

Didieji FMCG prekės ženklai nori žaisti D2C sektoriuje

Vis daugiau didelių FMCG žaidėjų, tokių kaip Heinz ar P&G, galvoja pardavinėti tiesiogiai vartotojams (D2C) internetu. Pandemija ypač paspartino D2C sektoriaus augimą. FMCG gigantai dabar ieško D2C startuolių, kuriuos būtų galima įsigyti.

FMCG kompanijos parduodamos savo prekes parduotuvėse yra priklausomos nuo pastarųjų duomenų teikimo. D2C leidžia patiems matyti visą vartotojo kelionę ir jį geriau suprasti. Šios srities startuolių įsigijimas taip pat įlieja į senąsias kompanijas naujų marketingo idėjų ir know-how.

Trumpai

Amazon Prime pirkimo festivalis Šiemet vėl vyks vasarą - birželio 21-22 d.

Alibaba paleidžia tiesioginių transliacijų skirtų e-komercijai paslaugą

Mano darbai/ Media/ Tech/ Prenumeratos/ E-komercija/ Kita

Kita

Trumpai

Salvadoras gali tapti pirmąja šalimi pasaulyje, kur bitkoinas bus pripažintas oficialia valiuta

Skaitmeninių išpirkų reikalavimas pradeda veikti realius žmonių gyvenimus

Jeff Bezos liepos 20 d. skrenda į kosmosą

Hyperaugimo ritualai: kaip Youtube scalino

Muzika

Gražiau nei Paulius neparašysiu. Patiko Media X? Šįkart vietoje palaikymo man, kviečiu nusipirkti Saulius Spindi albumą. Palieku jus su paskutine šio albumo daina. Iki!

Share